Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8625 EUR EUR - 4,2638 GBP GBP - 4,9476 DKK DKK - 0,5706
Archiwum
08.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,50 (+ 0,14%), kukurydza STY20 - 163,50 (- 0,15%), rzepak LUT20 - 389,75 (+ 0,45%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.11.2019 12:35 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,50 zł/kg, średnia: 5,08 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Postawiono zarzuty rolnikowi, którego pracownik zginął rok temu w silosie zbożowym

Joanna Kawka

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie postawiła zarzuty dot. wypadku przy pracy i nieumyślnego spowodowania śmierci rolnikowi, którego pracownik zginął 7 kwietnia 2018 roku w gospodarstwie rolnym w Kosinie.

O sprawie pisaliśmy w artykule "Młody mężczyzna zginął w silosie".

W toku śledztwa ustalono że pokrzywdzony pracownik feralnego dnia wykonywał prace zlecone przez Pawła F. prowadzącego działalność gospodarczą w Kosinie.

Jak poinformowała prokuratura, uwzględniając materiał dowodowy zgromadzony w toku śledztwa, Pawłowi F. postawiono zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że prowadząc działalność gospodarczą i będąc z tego tytułu odpowiedzialnym za sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy podległych mu pracowników, naraził pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, zatrudnionego na podstawie ustnej umowy zlecenia, w ten sposób, że dopuścił go do wykonania czynności rozładunku ziarna kukurydzy z silosu i załadunku na naczepę, bez uprzedniego udzielenia mu odpowiedniego szkolenia z zakresu BHP, obejmującego również obsługę silosu, ponadto nie dokonał odpowiedniego zabezpieczenia terenu wokół silosu, jak i samego silosu przed dostępem osób trzecich, nie zapewnił prawidłowej obsługi osobowej załadunku kukurydzy, pozostawiając pracownika samego przy załadunku bez sprzętu ochronnego, który to pracownik wszedł do wnętrza silosu z zamiarem usunięcia przyczyny zakłócenia rozładunku, bez wcześniejszego wyłączenia urządzenia rozładunkowego oraz przy braku asekuracji przez drugą osobę i został wciągnięty do luźno zalegającego w silosie ziarna, w wyniku czego nieumyślnie spowodował śmierć pokrzywdzonego.

Paweł F. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Za w/wym. przestępstwo oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie