Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Postawiono zarzuty rolnikowi, którego pracownik zginął rok temu w silosie zbożowym

Joanna Kawka

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie postawiła zarzuty dot. wypadku przy pracy i nieumyślnego spowodowania śmierci rolnikowi, którego pracownik zginął 7 kwietnia 2018 roku w gospodarstwie rolnym w Kosinie.

O sprawie pisaliśmy w artykule "Młody mężczyzna zginął w silosie".

W toku śledztwa ustalono że pokrzywdzony pracownik feralnego dnia wykonywał prace zlecone przez Pawła F. prowadzącego działalność gospodarczą w Kosinie.

Jak poinformowała prokuratura, uwzględniając materiał dowodowy zgromadzony w toku śledztwa, Pawłowi F. postawiono zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że prowadząc działalność gospodarczą i będąc z tego tytułu odpowiedzialnym za sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy podległych mu pracowników, naraził pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, zatrudnionego na podstawie ustnej umowy zlecenia, w ten sposób, że dopuścił go do wykonania czynności rozładunku ziarna kukurydzy z silosu i załadunku na naczepę, bez uprzedniego udzielenia mu odpowiedniego szkolenia z zakresu BHP, obejmującego również obsługę silosu, ponadto nie dokonał odpowiedniego zabezpieczenia terenu wokół silosu, jak i samego silosu przed dostępem osób trzecich, nie zapewnił prawidłowej obsługi osobowej załadunku kukurydzy, pozostawiając pracownika samego przy załadunku bez sprzętu ochronnego, który to pracownik wszedł do wnętrza silosu z zamiarem usunięcia przyczyny zakłócenia rozładunku, bez wcześniejszego wyłączenia urządzenia rozładunkowego oraz przy braku asekuracji przez drugą osobę i został wciągnięty do luźno zalegającego w silosie ziarna, w wyniku czego nieumyślnie spowodował śmierć pokrzywdzonego.

Paweł F. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Za w/wym. przestępstwo oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie