Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8848 EUR EUR - 4,2807 GBP GBP - 5,0014 DKK DKK - 0,5729
Archiwum
15.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,25 (- 0,14%), kukurydza STY20 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 389,25 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.11.2019 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Nawet do 5 tys. zł kary za wypalanie trawy

Redakcja
fot. pixabay.com

Wiosną wielu rolników decyduje się na wypalanie suchych, pozimowych traw. Działanie takie jest poważnym zagrożeniem pożarowym.


Wypalanie traw jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Rolnik wypalając trawę na swojej łące jest przekonany, że panuje nad ogniem. Tymczasem ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia i dochodzi do pożaru. Interwencje podejmują wówczas nie tylko strażacy, ale także policjanci. Funkcjonariusze wyjaśniają wówczas okoliczności zdarzenia oraz dążą do ustalenia sprawcy tego czynu. Wypalanie traw jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, grzywny w wysokości do 5000 złotych albo nagany.

Jeśli wypalanie traw skończy się pożarem okolicznych zabudowań, co zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mamy wówczas do czynienia z przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 10. Za sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska osoba, która wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwar, podlega karze aresztu bądź grzywny.Również ustawa o lasach zabrania wypalania traw. Mówi ona dokładnie, że w lasach i na terenach śródleśnych, jak również w odległości 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1. Rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

2. Korzystania z otwartego płomienia;

3. Wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Kary na rolnika wypalającego trawy może nałożyć także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W takim przypadku istnieje, możliwość zmniejszenia przysługujących rolnikowi dopłat.

 

Źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

Może zainteresuje Cię również:

Rolnik przygnieciony przez kombajn. Wymieniał koło

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w miniona sobotę na jednej

Dziecko w niebezpieczeństwie - wypadki, opisy fakt

„Maszyna rolnicza musi być wykorzystywana zgodnie z jej prze

Rolniku! Nie daj się wkręcić!

Statystyki wskazują na spadek liczby wypadków w rolnictwie.