Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Nawet do 5 tys. zł kary za wypalanie trawy

Redakcja
fot. pixabay.com

Wiosną wielu rolników decyduje się na wypalanie suchych, pozimowych traw. Działanie takie jest poważnym zagrożeniem pożarowym.


Wypalanie traw jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Rolnik wypalając trawę na swojej łące jest przekonany, że panuje nad ogniem. Tymczasem ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia i dochodzi do pożaru. Interwencje podejmują wówczas nie tylko strażacy, ale także policjanci. Funkcjonariusze wyjaśniają wówczas okoliczności zdarzenia oraz dążą do ustalenia sprawcy tego czynu. Wypalanie traw jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, grzywny w wysokości do 5000 złotych albo nagany.

Jeśli wypalanie traw skończy się pożarem okolicznych zabudowań, co zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mamy wówczas do czynienia z przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 10. Za sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska osoba, która wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwar, podlega karze aresztu bądź grzywny.Również ustawa o lasach zabrania wypalania traw. Mówi ona dokładnie, że w lasach i na terenach śródleśnych, jak również w odległości 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1. Rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

2. Korzystania z otwartego płomienia;

3. Wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Kary na rolnika wypalającego trawy może nałożyć także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W takim przypadku istnieje, możliwość zmniejszenia przysługujących rolnikowi dopłat.

 

Źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

Może zainteresuje Cię również:

Nawet 30 tys. zł kary za wypalanie traw

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt zaostrzenia dot

Wypalali trawy. Nagrał ich dron policyjny

Wspólne działania policjantów z Szydłowca i Samodzielnego Po

Pijany podpalacz. Tłumaczył, że po wypalaniu suche

Policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie (woj. po