Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Minister Ardanowski: Rolnictwo to współpraca z Panem Bogiem

Redakcja

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski uczestniczyli w Krajowych Dniach Pola zorganizowanych w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. – Rolnikom trzeba dziękować i im pomagać. Oni ciężko pracują dla całego społeczeństwa – podkreślił minister i zaznaczył, że dzięki pracy rolników w Polsce mamy w pełni zabezpieczone potrzeby żywnościowe i nawet w trudnych czasach epidemii nie grozi nam głód.

 

- Rolnictwo ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość. Rolnictwo jest światu potrzebne. Rolnictwo to współpraca z Panem Bogiem, to produkcja żywności, czegoś unikalnego, bez czego nie jesteśmy w stanie jednego dnia przetrwać. Rolnictwo jest światu niezbędne i będzie się rozwijało, ale my rolnicy musimy rozumieć też te wszystkie wyzwania, które przed nami stoją – mówił dziś w Minikowie minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Minister zauważył, że pozrywane łańcuchy dostaw uświadomiły wielu osobom konieczność dbania o bezpieczeństwo żywnościowe na miejscu, na podstawie własnej produkcji, a nie sprowadzanej z odległych krajów. Zaznaczył też, że nowe unijne propozycje w zakresie finansowania rolnictwa są dla Polski bardzo dobre.

 

Budżet jest bez porównania lepszy. Pierwszy raz się zdarza, że na rolnictwo w odniesieniu do pierwotnej propozycji jest środków więcej, a nie mniej – powiedział minister Ardanowski i dodał, że polscy rolnicy duże wsparcie mają w komisarzu Wojciechowskim, który dba o zrównoważone rolnictwo, a Polska właśnie takie rolnictwo chce rozwijać.

 

Komisarz Janusz Wojciechowski przyznał, że epidemia koronawirusa i kryzys z nią związany szybko doprowadziły Europę do słusznego wniosku odnośnie suwerenności własnej produkcji żywności. Podkreślił, że walczył o silniejszy unijny budżet na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej i dodał, że obecna propozycja wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom i jest znacznie lepsza niż prezentowana wcześniej.

 

Rolnictwo będzie się zmieniać, będzie bardziej przyjazne środowisku, bardziej zrównoważone, także w strukturze gospodarstw. Polska ma ogromne szanse, aby na zaproponowanych zmianach skorzystać, a polskie rolnictwo może stać się bardziej konkurencyjne na rynku europejskim i światowym – zaznaczył komisarz Wojciechowski. Komisarz informował, że rolnictwo europejskie zyskuje w nowych propozycjach 26,5 mld euro, z czego dla Polski przypadnie ok. 3 mld euro.

 

Krajowe Dni Pola 2020 są wspólnym przedsięwzięciem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy organizowanym przy współpracy z Polską Izbą Nasienną, Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) - Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie.

 

Wydarzenie to, wpisuje się w Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin 2020, pokazuje bioróżnorodność roślin uprawnych, odmiany o podwyższonej tolerancji na suszę, bogatą kolekcję odmian roślin uprawnych, Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe. Rośliny. prezentowane w Minikowie oraz na imprezach towarzyszących pokazują pełny zakres osiągnięć pracy hodowlanej w ostatnim okresie. Na nawadnianych poletkach można zapoznać się z kolekcją ponad 500. odmian roślin uprawnych. Poletka będzie można zwiedzać nie tylko podczas Krajowych Dni Pola, ale aż do zbiorów poszczególnych roślin, czyli do później jesieni.

 

Krajowe Dni Pola 2020 mają także swoją wirtualną odsłonę. Można je śledzić na stronie internetowej ODR w Minikowie.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Nie zapewnimy bezpieczeństwa żywnościowego jeżeli

- Komisja Europejska rozpoczęła bardzo niebezpieczną dyskusj

Bruksela coraz bliżej wycofania hodowli klatkowej.

Podczas trzygodzinnego wysłuchania publicznego, które odbyło

Ministerstwo skupia się na rolnictwie ekologicznym

Wiceminister Ryszard Bartosik mówi wprost, że rozwój rolnict