Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 września 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9267 EUR EUR - 4,3425 GBP GBP - 4,9062 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
19.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,15%), kukurydza LIS19 - 163,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 387,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,14 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++

Festyn Zielonoświątkowy w Szreniawie

Redakcja

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 09.06.2019 r. w godzinach 11.00-17.00.

 

Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku. W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego.

 

Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie po raz kolejny nawiązuje do tej tradycji i pragnie zapewnić Państwu miły rodzinny wypoczynek na terenie naszej instytucji kultury.

 

Podczas festynu zaprezentują się Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” i Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań”, które oprócz występów scenicznych poprowadzą też naukę tradycyjnych zabaw i tańców ludowych dla dzieci. W programie imprezy znajdą się ponadto występy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”.

 

Nawiązaniem do przypadającego tego dnia święta pasterzy będzie parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala i podkuwacza koni. Pojawi się też stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach, na którym będzie można popróbować serów owczych.

 

Tradycyjnie przygotowano bogatą ofertę dla dzieci. Przy muzealnych stanowiskach będzie można wykonać kwiaty z bibuły, korale, spróbować swoich sił w pracy na krosienkach, a także wziąć udział w warsztatach wikliniarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków. Tak jak w ubiegłych latach grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie da pokaz gaszenia pożaru przy pomocy zabytkowej sikawki konnej. Ponadto zwiedzający znajdą na terenie muzeum liczne stoiska twórców ludowych i kiermaszowe, a także stanowiska gastronomiczne z daniami kuchni tradycyjnej i regionalnej.

 

W programie festynu znajdą się między innymi:

  • występy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”,
  • parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych,
  • pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala i podkuwacza koni,
  • muzealne stanowiska interaktywne dla dzieci (m. in. wykonywanie papierowych kwiatów, drewnianych korali i.t.p.),
  • warsztaty wikliniarskie oraz florystyczne z nauką wicia wianków,
  • pokaz gaszenia pożaru przez grupę rekonstrukcyjną z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie.

 

szreniawa festyn ceny rolnicze pl