Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 listopada 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7586 EUR EUR - 4.4742 GBP GBP - 5.0221 DKK DKK - 0.6012
Archiwum
26.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,50 (+ 0,24%), kukurydza STY21 - 194,50 (0,00%), rzepak LUT21 - 410,25 (- 0,61%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.11.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 2,92 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,26 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Kontrola widmo i sprzedaż prosiąt na słupa. Grupa producentów wyłudziła 1,3 mln zł

Redakcja

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi od pewnego czasu wspólnie z Prokuraturą Rejonową Łódź-Widzew prowadzą śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego poprzez poświadczenie nieprawdy w raporcie z kontroli gospodarstwa rolnego, która nigdy się nie odbyła. Działanie takie miało na celu wyłudzenie dotacji dla jednej z Grup producentów trzody chlewnej.

 

Na bazie zebranego materiału dowodowego prokuratura wydała postanowienia na podstawie, których policjanci zatrzymali na terenie powiatu bełchatowskiego i piotrkowskiego 4 osoby w wieku od 32 do 53 lat. Wśród nich znaleźli się rolnicy, pełnomocnik Grupy oraz były już urzędnik z Agencji Rynku Rolnego. Pierwszych trzech usłyszało zarzuty wyłudzenia w okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2020 roku dotacji unijnych w łącznej kwocie 1 miliona 285 tys. złotych.

 

Działania zarządu i pełnomocnika Grupy polegały na przedłożeniu m.in. antydatowanych deklaracji członkowskich  do wniosków o wypłatę dotacji a także raportu z rzekomej kontroli gospodarstwa rolnego należącego do tzw. słupa, którego podpis został sfałszowany. Dodatkowo sprawcy w obawie przed nieprzyznaniem wsparcia finansowego za kolejny rok działalności Grupy wykazali fikcyjną sprzedaż prosiąt na  tzw. słupa, który w tym czasie nie prowadził żadnej hodowli trzody chlewnej.  W celu  formalnego wywiązania się z realizacji przedłożonego w Agencji biznes planu poświadczyli nieprawdę na okoliczność przeprowadzonych szkoleń zewnętrznych wobec członków Grupy. Dodatkowo stworzyli fikcyjną dokumentację dotyczącą przekazania członkom  zakupionych z dotacji unijnych lamp energooszczędnych podczas kiedy żadna nie trafiła do pomieszczeń służących hodowli trzody chlewnej.

 

Po przedstawieniu zarzutów prokurator zastosował  wobec całej czwórki dozory policyjne. Śledczy podjęli także działania związane z zabezpieczeniem majątkowym na poczet grożących kar i roszczeń.

 

 

Źródło: Policja Łódzka 

Może zainteresuje Cię również:

Samorząd rolniczy wnioskuje o natychmiastową inter

- Rolnicy obawiają się, że z braku możliwości zwiększenia pr

Kontrole w gospodarstwach muszą być i basta! Pande

W związku z panującą epidemią koronawirusa, samorząd rolnicz

Elewarr w rozsypce. Kiedyś potentat, dzisiaj margi

Zarządzanie ELEWARR-em oraz nadzór właścicielski Krajowego O