Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Przed południem prowadził na polu opryski. Interweniowała policja

Redakcja

Niewłaściwe zachowania rolników, którzy ignorują przepisy ochrony roślin, przyczyniają się do wyniszczania pożytecznych owadów takich jak pszczoły. W miniony weekend, po sygnale otrzymanym od mieszkańców mundurowi interweniowali wobec rolnika, który przed południem dokonywał oprysków w gm. Głusk (woj. lubelskie). 

 

W sobotę około godz. 9:30 policjanci z III komisariatu podjęli interwencję w jednej z miejscowości w gm. Głusk, po kilku zgłoszeniach otrzymanych od mieszkańców. Z ich relacji wynikało, że mężczyzna za dnia prowadzi na polu opryski, które mogą zagrażać przyrodzie.

 

Dyżurny wysłał na miejsce patrol, który zastał na polu mieszkańca Lublina. Mężczyzna wykonywał opryski na polu pszenicy. W rozmowie z nim funkcjonariusze ustalili, że 57-latek dokonywał oprysków środkiem chwastobójczym. Na pytanie funkcjonariuszy o zasadność robienia oprysków o tej porze dnia, oświadczył, że chciał zdążyć przed wietrzną pogodą zapowiadaną na popołudnie. Dodatkowo przyznał, że opryskiwacz który stosuje, nie posiada atestu, a on sam żadnego przeszkolenia w tym zakresie.

 

Policjanci sporządzili notatkę z tej interwencji, która nada bieg sprawie. Warto pamiętać, że kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska, podlega karze grzywny, a w przypadku rażącego naruszenia przepisów zostaje wydany zakaz wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin (art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin.).

 

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na działkach i polach uprawnych. Pszczelarze apelują, aby opryski wykonywać wieczorami, gdy pszczoły kończą loty i wracają na noc do ula. Owady te są najważniejszym zapylaczem w uprawach roślin rolniczych i sadowniczych.

 

W celu zapobiegania masowym zatruciom pszczół przez niewłaściwe opryskiwanie środkami ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

  • Nie stosować środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół.
  • Przestrzegać informacji zawartych w etykiecie każdego środka ochrony roślin.
  • Dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół.
  • Stosować środki ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek.
  • Dobierać środki ochrony roślin tak, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na owady zapylające.

 

Źródło: KWP Lublin

Może zainteresuje Cię również:

Wałek przekaźnika mocy chwycił i zaczął wciągać je

Prawdziwą tragedią mogło zakończyć się sobotnie zdarzenie w

Siewnik na osiedlu deweloperskim. Rolnik z Jantaro

Mieszkańcy Węglina Południowego, dzielnicy Lublina, mogli w

Gdzie zbadać opryskiwacz polowy?

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje,