Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 lutego 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9448 EUR EUR - 4,2714 GBP GBP - 5,1271 DKK DKK - 0,5718
Archiwum
17.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (0,00%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 400,75 (+ 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Wyłudzali unijne dopłaty z ARiMR. W sprawę zamieszani są też pracownicy Agencji

Joanna Kawka
fot. pixabay.com

Zatrzymano 11 osób, które regularnie przez prawie dziesięć lat wyłudzały z ARiMR dopłaty dla rolników. Jak ustaliła policja i prokuratura, do przestępczej szajki należeli także pracownicy Agencji.


Przestępcze działania miały miejsce głównie w powiecie łęczyckim, zgierskim i kolskim. Przestępcy fałszowali dokumenty, z których wynikać miało, że są rolnikami posiadającymi uprawy rolne.

Jak poinformował rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej Krzysztof Kopania, w skład grupy, którą kierował 55-letni mężczyzna, wchodzili członkowie rodziny, znajomi oraz współpracownicy z założonych podmiotów gospodarczych, a także ówcześni pracownicy biura powiatowego ARiMR w Łęczycy. Każda z osób miała przydzielone konkretne zadania. Wnioski o przyznanie dotacji składane były zarówno przez podstawione osoby fizyczne, jak w imieniu specjalnie założonych firm. Pracownicy Agencji, wchodzący w skład grupy przestępczej dbali o to, by wnioski były "właściwie" potraktowane i pilnowali, by rzekomi rolnicy z wyprzedzeniem byli uprzedzani o planowanych kontrolach Agencji.


"Współpraca na linii: wyłudzający - pracownicy Agencji zakładała także wskazywanie przez tych drugich działek, które jeszcze nie zostały objęte dopłatami. - Pozwalało to przestępcom na ujmowanie ich w kolejnych, kierowanych do ARiMR wnioskach. Pracownicy agencji pomagali też w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali daty i dane po to, by uniknąć zakwestionowania w przyszłości składanych dokumentów" - wyjaśnia rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.

Za nielegalnie otrzymane pieniądze, które trafiały na kilkanaście kont, przestępcy nabywali m.in. nieruchomości i sprzęt rolniczy. Za wyłudzenia grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Onet.pl


Może zainteresuje Cię również:

Prokuratura bada powiązania wysokich urzędników pa

- Jest śledztwo w sprawie nieprawidłowości podczas zorganizo

Oferowali podwyższenie dopłat. Rolnik nie dał się

Pod koniec ubiegłego tygodnia do jednej z miejscowości powia

ARiMR ostrzega rolników przed oszustami

Do ARiMR zgłosiły się osoby, którzy otrzymały e-maile będące