Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 lutego 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7145 EUR EUR - 4.5176 GBP GBP - 5.2607 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
24.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,25 (+ 1,87%), kukurydza MAR21 - 229,50 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 484,50 (+ 2,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Wyłudzali unijne dopłaty z ARiMR. W sprawę zamieszani są też pracownicy Agencji

Joanna Kawka
fot. pixabay.com

Zatrzymano 11 osób, które regularnie przez prawie dziesięć lat wyłudzały z ARiMR dopłaty dla rolników. Jak ustaliła policja i prokuratura, do przestępczej szajki należeli także pracownicy Agencji.


Przestępcze działania miały miejsce głównie w powiecie łęczyckim, zgierskim i kolskim. Przestępcy fałszowali dokumenty, z których wynikać miało, że są rolnikami posiadającymi uprawy rolne.

Jak poinformował rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej Krzysztof Kopania, w skład grupy, którą kierował 55-letni mężczyzna, wchodzili członkowie rodziny, znajomi oraz współpracownicy z założonych podmiotów gospodarczych, a także ówcześni pracownicy biura powiatowego ARiMR w Łęczycy. Każda z osób miała przydzielone konkretne zadania. Wnioski o przyznanie dotacji składane były zarówno przez podstawione osoby fizyczne, jak w imieniu specjalnie założonych firm. Pracownicy Agencji, wchodzący w skład grupy przestępczej dbali o to, by wnioski były "właściwie" potraktowane i pilnowali, by rzekomi rolnicy z wyprzedzeniem byli uprzedzani o planowanych kontrolach Agencji.


"Współpraca na linii: wyłudzający - pracownicy Agencji zakładała także wskazywanie przez tych drugich działek, które jeszcze nie zostały objęte dopłatami. - Pozwalało to przestępcom na ujmowanie ich w kolejnych, kierowanych do ARiMR wnioskach. Pracownicy agencji pomagali też w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali daty i dane po to, by uniknąć zakwestionowania w przyszłości składanych dokumentów" - wyjaśnia rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.

Za nielegalnie otrzymane pieniądze, które trafiały na kilkanaście kont, przestępcy nabywali m.in. nieruchomości i sprzęt rolniczy. Za wyłudzenia grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Onet.pl


Może zainteresuje Cię również:

Uwaga na oszustów. Oferują "pomoc" przy obsłudze w

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarły

Była pracownica ARiMR oskarżona o wyłudzenie 300 t

Prokuratura Rejonowa w Ełku skierowała akt oskarżenia przeci

Badania na zlecenie ministerstwa: 85% mieszkańców

Jak wynika z badania „Polska Wieś i Rolnictwo 2020”, przepro