Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lipca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7869 EUR EUR - 4,2480 GBP GBP - 4,7205 DKK DKK - 0,5690
Archiwum
22.07.2019 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,90 zł/kg, średnia: 5,46 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Wyłudzali unijne dopłaty z ARiMR. W sprawę zamieszani są też pracownicy Agencji

Joanna Kawka
fot. pixabay.com

Zatrzymano 11 osób, które regularnie przez prawie dziesięć lat wyłudzały z ARiMR dopłaty dla rolników. Jak ustaliła policja i prokuratura, do przestępczej szajki należeli także pracownicy Agencji.


Przestępcze działania miały miejsce głównie w powiecie łęczyckim, zgierskim i kolskim. Przestępcy fałszowali dokumenty, z których wynikać miało, że są rolnikami posiadającymi uprawy rolne.

Jak poinformował rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej Krzysztof Kopania, w skład grupy, którą kierował 55-letni mężczyzna, wchodzili członkowie rodziny, znajomi oraz współpracownicy z założonych podmiotów gospodarczych, a także ówcześni pracownicy biura powiatowego ARiMR w Łęczycy. Każda z osób miała przydzielone konkretne zadania. Wnioski o przyznanie dotacji składane były zarówno przez podstawione osoby fizyczne, jak w imieniu specjalnie założonych firm. Pracownicy Agencji, wchodzący w skład grupy przestępczej dbali o to, by wnioski były "właściwie" potraktowane i pilnowali, by rzekomi rolnicy z wyprzedzeniem byli uprzedzani o planowanych kontrolach Agencji.


"Współpraca na linii: wyłudzający - pracownicy Agencji zakładała także wskazywanie przez tych drugich działek, które jeszcze nie zostały objęte dopłatami. - Pozwalało to przestępcom na ujmowanie ich w kolejnych, kierowanych do ARiMR wnioskach. Pracownicy agencji pomagali też w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali daty i dane po to, by uniknąć zakwestionowania w przyszłości składanych dokumentów" - wyjaśnia rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.

Za nielegalnie otrzymane pieniądze, które trafiały na kilkanaście kont, przestępcy nabywali m.in. nieruchomości i sprzęt rolniczy. Za wyłudzenia grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Onet.pl


Może zainteresuje Cię również:

Przewodniczący ZZRR Solidarni wnosi do Komisji Eur

Działając w imieniu Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospol

Wszystkie zasługi ARiMR

− Postęp, jaki polskie rolnictwo zrealizowało jest imponując

Dzisiaj upływa termin składania wniosków o dopłaty

Rolnicy złożyli 1,26 mln wniosków o przyznanie płatności bez