Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9319 EUR EUR - 4,3438 GBP GBP - 4,9277 DKK DKK - 0,5817
Archiwum
20.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,25 (- 0,29%), kukurydza LIS19 - 163,25 (- 0,15%), rzepak LIS19 - 387,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,05 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++

Wyłudzali unijne dopłaty z ARiMR. W sprawę zamieszani są też pracownicy Agencji

Joanna Kawka
fot. pixabay.com

Zatrzymano 11 osób, które regularnie przez prawie dziesięć lat wyłudzały z ARiMR dopłaty dla rolników. Jak ustaliła policja i prokuratura, do przestępczej szajki należeli także pracownicy Agencji.


Przestępcze działania miały miejsce głównie w powiecie łęczyckim, zgierskim i kolskim. Przestępcy fałszowali dokumenty, z których wynikać miało, że są rolnikami posiadającymi uprawy rolne.

Jak poinformował rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej Krzysztof Kopania, w skład grupy, którą kierował 55-letni mężczyzna, wchodzili członkowie rodziny, znajomi oraz współpracownicy z założonych podmiotów gospodarczych, a także ówcześni pracownicy biura powiatowego ARiMR w Łęczycy. Każda z osób miała przydzielone konkretne zadania. Wnioski o przyznanie dotacji składane były zarówno przez podstawione osoby fizyczne, jak w imieniu specjalnie założonych firm. Pracownicy Agencji, wchodzący w skład grupy przestępczej dbali o to, by wnioski były "właściwie" potraktowane i pilnowali, by rzekomi rolnicy z wyprzedzeniem byli uprzedzani o planowanych kontrolach Agencji.


"Współpraca na linii: wyłudzający - pracownicy Agencji zakładała także wskazywanie przez tych drugich działek, które jeszcze nie zostały objęte dopłatami. - Pozwalało to przestępcom na ujmowanie ich w kolejnych, kierowanych do ARiMR wnioskach. Pracownicy agencji pomagali też w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali daty i dane po to, by uniknąć zakwestionowania w przyszłości składanych dokumentów" - wyjaśnia rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.

Za nielegalnie otrzymane pieniądze, które trafiały na kilkanaście kont, przestępcy nabywali m.in. nieruchomości i sprzęt rolniczy. Za wyłudzenia grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Onet.pl


Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski o ARiMR: Koniec zabawy z prze

- Z przykrością to mówię, ale wiele wniosków rolników leży w

Przewodniczący ZZRR Solidarni wnosi do Komisji Eur

Działając w imieniu Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospol

Wszystkie zasługi ARiMR

− Postęp, jaki polskie rolnictwo zrealizowało jest imponując