Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 czerwca 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9680 EUR EUR - 4,4202 GBP GBP - 4,9223 DKK DKK - 0,5931
Archiwum
01.06.2020 12:43 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 29.05.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 188,25 (+ 0,53%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 0,30%), rzepak SIE20 - 369,75 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Wyłudzali zaliczki na ciągniki rolnicze i maszyny

Agnieszka Wojtyra
fot. Policja Pomorska

Dwie osoby wyłudzające przez internet zaliczki na sprzedaż ciągników rolniczych, motocykli oraz maszyn budowlanych zostały zatrzymane przez policjantów ze Starogardu Gdańskiego. Oszuści zamieszczali w sieci atrakcyjne ogłoszenia, a następnie inkasowali pieniądze  od 500 do 2000 zł. na poczet przyszłych transakcji.Starogardzcy kryminalni rozbili szajkę oszustów, którzy na jednym ze znanych portali internetowych zamieszczali fikcyjne ogłoszenia dotyczące sprzedaży ciągników rolniczych, motocykli oraz maszyn budowlanych po bardzo zaniżonych cenach. Aby uwiarygodnić swoje oferty, przestępcy dodawali do ogłoszeń zdjęcia skopiowane z sieci.Internetowe, atrakcyjne anonse spowodowały, że na te fikcyjne ogłoszenia zgłaszało się bardzo wiele osób chętnych do zakupu. Przestępcy rozmawiali ze swoimi klientami w taki sposób, aby ci wpłacili im zaliczkę na poczet przyszłej transakcji. Jak ustalili śledczy wpłaty wynosiły od 500 do 2000 zł. W każdym przypadku po przelaniu gotówki kontakt się urywał.Uzyskane w ten sposób pieniądze trafiały na rachunki w różnych bankach. Otwarte do tego celu konta zakładane były na tzw. „słupy”. Oszuści dysponowali kartami do tych kont i na bieżąco wypłacali wpływające tam pieniądze. Wiadomo już, że sprawcy oszukali w ten sposób co najmniej kilkanaście osób z całego kraju, jednak pokrzywdzonych może być znacznie więcej.

 


Przy zatrzymanych osobach policjanci zabezpieczyli sprzęt komputerowy, tablet, telefony komórkowe, kilkanaście kart telefonicznych różnych operatorów, podrobione dowody osobiste oraz karty bankomatowe. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli bmw, którym poruszali się przestępcy, a także gotówkę w kwocie ponad 33 tys. zł.

 


Zajmujący się tą sprawą kryminalni w wyniku szeroko zakrojonych działań operacyjnych wpadli na trop przestępców. Funkcjonariusze ustalili markę pojazdu jakim poruszali się przestępcy. Oszuści zostali zatrzymani podczas zorganizowanej akcji, gdy przemieszczali się autem na jednej ze starogardzkich ulic.

 


Dwaj mieszkańcy powiatu puckiego w wieku 21 i 22 lat trafili do policyjnego aresztu. Podejrzani usłyszą zarzuty dotyczące oszustwa. Policjanci będą wnioskować za pośrednictwem prokuratury o ich tymczasowe aresztowanie. Za przestępstwo oszustwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Policjanci przestrzegają przed zawieraniem umów na odległość, a tym bardziej wpłacaniu zaliczek na poczet przyszłych transakcji. Zawsze w takich sytuacjach powinniśmy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku bardzo atrakcyjnych ofert.

 

 

Źródło: Policja Pomorska

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ciągnik uderzył w drzewo, a kierowca wypadł z kabi

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w gm. Kazimierz Do

Kierowca ciągnika z trzema promilami. Może posiedz

Dzielnicowi na terenie gminy Kalinowo (woj. warmińsko-mazurs

Kierowca ciągnika rolniczego stracił prawo jazdy.

W miniony weekend brakiem wyobraźni wykazał się mieszkaniec