Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8848 EUR EUR - 4,2807 GBP GBP - 5,0014 DKK DKK - 0,5729
Archiwum
15.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,25 (- 0,14%), kukurydza STY20 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 389,25 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.11.2019 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Policja ujawniła nielegalną hodowlę świń

Agnieszka Wojtyra
fot. www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl

Policja wraz z Inspektoratem Weterynarii prowadzą intensywne kontrole nad miejscami sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego i transportem zwierząt. Podczas jednej z nich odkryto nielegalną hodowlę trzody chlewnej w jednym z gospodarstw w gminie Mrągowo.

 

Podejmowane działania mają na celu przeciwdziałanie wystąpieniu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wspólne kontrole policji i weterynarzy dotyczą m.in. transportu zwierząt oraz miejsc, gdzie mógł odbywać się nielegalny handel trzodą chlewną. Dlatego sprawdzeniu podlegają również podmioty prowadzące sklepy lub stoiska mięsne na targowiskach i bazarach, jak również restauracje oraz inne placówki gastronomiczne w celu wykrycia i eliminacji procederu wprowadzania do obrotu mięsa niewiadomego pochodzenia we współpracy z Sanitarną Stacją Epidemiologiczną.

 

Do jednej z takich kontroli doszło wczoraj w jednym z domostw na terenie gminy Mrągowo. Tam jak się okazało pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wspólnie z policjantami ujawnili nielegalną hodowlę trzody chlewnej oraz wiele nieprawidłowości związanych z jej zabezpieczeniem przed występującym zagrożeniem związanym z ASF. Miedzy innymi hodowla ta nie została zgłoszona do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a zakupione świnie pochodziły z niewiadomego źródła, tym samym nie były też oznakowane.

 

W efekcie za naruszenie Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt właścicielowi grozi wysoka kara pieniężna określona w art. 85 aa, ponadto zwierzęta te mogą zostać uśmiercone.

 

Policja informuje, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych wspólnych kontroli w zakresie eliminowania zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, nie tylko na drogach, ale również w restauracjach, lokalach gastronomicznych i na targowiskach na terenie powiatu mrągowskiego.

 

Źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Poseł Winnicki: Pewne radykalne, skrajne środowisk

Posłowie Konfederacji wychodzą z inicjatywą utworzenia parla

Hodowcy świń praktycznie bez szans na przyznanie p

Wielu producentów trzody chlewnej czuje się pokrzywdzonych d

Trzeba wspierać krajową hodowlę świń. W innym wypa

Wg jednego z działaczy Solidarności RI aby Polacy mieli dost