Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Inspektorat Transportu Drogowego kontrolował warunki przewozu zwierząt - naruszenia w każdym pojeździe

Cezary Wójcicki
naduzycia w przewozie zwierzat
Fot.: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach w dniach 25 i 26 stycznia przeprowadzał kontrole drogowe kładąc nacisk na transport zwierząt. Kontrole wykazały wiele naruszeń.

Akcja odbyła się w pobliżu miejscowości Woźniki (pow. lubliniecki). Skontrolowano cztery pojazdy wiozące zwierzęta. Wynik tragiczny –  we wszystkich stwierdzono naruszenia.

1. W trzech pojazdach samice nie były oddzielone od samców.

2. Drugim uchybieniem była zbyt niska ładownia. W jednym przypadku stworzenie niewystarczającej wysokości dla zwierząt było spowodowane lenistwem kierowcy. W drugim przypadku kierowca załadował zwierzęta na dwóch piętrach. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że kierowca nie podniósł wystarczająco dachu. Zwierzęta na dolnym piętrze miały poranione grzbiety od niewystarczającej wysokości w ładowni. W obu tych pojazdach zwierzęta były ranione przez przegrody w pojeździe. Kierowcy zostali ukarani mandatami po tysiąc złotych każdy.

3. Kolejnym pojazdem przewożono krowę. Po pierwsze zwierzę było ciężko chore. Po drugie było świeżo po porodzie. A na dodatek leżało na podłodze pojazdu, którą kierowca posypał solą drogową(!) w celu pozbawienia oblodzenia. Ten kierowca został również ukarany mandatem w wysokości tysiąca złotych.

4. Czwartym pojazdem przewożono 5 krów. Były tak ściśnięte, że nie mogły się poruszyć. Inspektorzy nakazali wezwanie drugiego samochodu i przeładowanie części zwierząt. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości pięciuset złotych.

Dodatkową karą dla przedsiębiorców nieprzestrzegających zasad prawidłowego transportu zwierząt było przekazanie ich danych oraz szczegółów o ich przewinieniach Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii. Ma on podjąć dalsze kroki, w celu zapobieżenia niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Fatalna sytuacja na rynku bydła mięsnego. To dobry

Na rynku bydła mięsnego kontynuowany jest spadek cen skupu ż

Problem z ubojem z konieczności. Złotówka za kilog

Wycena mięsa bydła poddanego ubojowi z konieczności zakrawa

Zgodnie z zaleceniami ministerstwa, podlascy rolni

W związku z wyjątkowo trudną sytuacją krajowych producentów