Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Inspektorat Transportu Drogowego kontrolował warunki przewozu zwierząt - naruszenia w każdym pojeździe

Cezary Wójcicki
naduzycia w przewozie zwierzat
Fot.: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach w dniach 25 i 26 stycznia przeprowadzał kontrole drogowe kładąc nacisk na transport zwierząt. Kontrole wykazały wiele naruszeń.

Akcja odbyła się w pobliżu miejscowości Woźniki (pow. lubliniecki). Skontrolowano cztery pojazdy wiozące zwierzęta. Wynik tragiczny –  we wszystkich stwierdzono naruszenia.

1. W trzech pojazdach samice nie były oddzielone od samców.

2. Drugim uchybieniem była zbyt niska ładownia. W jednym przypadku stworzenie niewystarczającej wysokości dla zwierząt było spowodowane lenistwem kierowcy. W drugim przypadku kierowca załadował zwierzęta na dwóch piętrach. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że kierowca nie podniósł wystarczająco dachu. Zwierzęta na dolnym piętrze miały poranione grzbiety od niewystarczającej wysokości w ładowni. W obu tych pojazdach zwierzęta były ranione przez przegrody w pojeździe. Kierowcy zostali ukarani mandatami po tysiąc złotych każdy.

3. Kolejnym pojazdem przewożono krowę. Po pierwsze zwierzę było ciężko chore. Po drugie było świeżo po porodzie. A na dodatek leżało na podłodze pojazdu, którą kierowca posypał solą drogową(!) w celu pozbawienia oblodzenia. Ten kierowca został również ukarany mandatem w wysokości tysiąca złotych.

4. Czwartym pojazdem przewożono 5 krów. Były tak ściśnięte, że nie mogły się poruszyć. Inspektorzy nakazali wezwanie drugiego samochodu i przeładowanie części zwierząt. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości pięciuset złotych.

Dodatkową karą dla przedsiębiorców nieprzestrzegających zasad prawidłowego transportu zwierząt było przekazanie ich danych oraz szczegółów o ich przewinieniach Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii. Ma on podjąć dalsze kroki, w celu zapobieżenia niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jak zimno wpływa na krowy? Metaboliczna i produkcy

Jak niskie temperatury wpływają na fizjologię, metabolizm i

Krowy wyrażają ból mimiką pyska

Jedną z najważniejszych części zapewnienia zwierzętom dobros

Wzrasta pogłowie bydła w Polsce, ale spadają ceny

Według wstępnych danych pogłowie bydła w czerwcu 2019 r. lic