kps

kps

CenyRolnicze
12 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9099 EUR EUR - 4.2567 GBP GBP - 5.0621 DKK DKK - 0.5705
Archiwum


12.07.2024 13:14 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,40-9,20 zł/kg, średnia: 8,62 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

09.07.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 87-875, tel.: 692 381 322

09.07.2024 KUPIĘ 3 WARCHLAKI KRAJOWE, 20-30 kg, mazowieckie, Ostrołęka, 07-409, tel.: 694 095 673

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

ARiMR odmówiła pomocy rolnikowi. Pomogła skarga do sądu

Redakcja
ARiMR odmówiła pomocy rolnikowi

Pan Zbigniew starał się od dofinansowanie na budowę ogrodzenia i zakup myjki w ramach Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Początkowo jego wniosek został odrzucony przez Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednak, dzięki interwencji doradców Agraves, prezes ARiMR przywrócił wniosek do rozpatrzenia. Jak do tego doszło? 

Przypadek pana Zbigniewa pokazuje, że nie warto bezkrytycznie zgadzać się ze wszystkimi rozstrzygnięciami Agencji. Nawet jeśli rolnik dostanie odmowę przyznania pomocy, warto pomyśleć o skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak widać, może ona zakończyć się sukcesem – mówi Kamila Warczachowska, ekspert Agraves ds. dotacji dla gospodarstw rolnych.

Złożył wniosek na budowę ogrodzenia i zakup myjki

W lutym 2023 roku pan Zbigniew złożył do wielkopolskiego oddziału ARiMR wniosek o przyznanie dofinansowania na Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Mężczyzna chciał wybudować ogrodzenie terenu oraz zakupić myjkę dezynfekcyjną.

Niedługo później Agencja przesłała mu uwagi do wniosku oraz wezwała do uzupełnienia braków. O co dokładnie chodziło? 

Agencja wezwała naszego klienta do przedstawienia dokumentów potwierdzających posiadanie przez niego działek, na których miała się znaleźć inwestycja – mówi Kamila Warczachowska.

Sporna działka

Pan Zbigniew w wyznaczonym terminie poprawił wniosek oraz przedłożył brakujące dokumenty. Dodatkowo wyjaśnił, że wystąpił do starosty powiatu z wnioskiem o udostępnienie danych dotyczących właściciela jednej z działek, którą użytkuje od wielu lat, by uzyskać jego pisemną zgodę na poprowadzenie ogrodzenia na tym terenie.

 

 

W odpowiedzi na wniosek otrzymałem wypis z rejestru gruntów, z którego wynika, iż organowi nie jest znany właściciel nieruchomości, nie ma możliwości jego ustalenia, a dla nieruchomości nie została ustanowiona księga wieczysta. Ten stan prawny według informacji uzyskanej w urzędzie utrzymuje się od kilkudziesięciu lat – informował pan Zbigniew.

Mimo tego w czerwcu 2023 roku ARiMR ponownie wezwała go do uzupełnienia braków i przedstawienia dokumentów potwierdzających jego prawo do jednej z działek.

“Nie ma możliwości wykonania ogrodzenia na działce, która nie jest w posiadaniu samoistnym lub zależnym wnioskodawcy, ponieważ zagraża to utrzymaniu celu inwestycji w okresie do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty płatności końcowej, gdyż może okazać się, że ewentualny właściciel działki na której znajduje się rów oraz na której beneficjent postawił część ogrodzenia zażąda np. jego usunięcia” – argumentowali w swoim piśmie przedstawiciele Agencji.

Odrzucenie wniosku i skarga do sądu

Pan Zbigniew ponownie poprawił wniosek i już w lipcu 2023 roku przedstawił dokumenty. Przez kilka miesięcy nie miał informacji, co dzieje się z jego wnioskiem, zaś w lutym 2024 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odmówiła przyznania mu pomocy. ARiMR argumentowała swoją decyzję brakiem przedstawienia wymaganych dokumentów.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się pan Zbigniew, który złożył przygotowaną przez zespół prawny Agraves skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Agencji.

Skarżący przedłożył aktualny wypis z rejestru gruntów. Wynikało z niego, że pan Zbigniew włada nieruchomością „na zasadach samoistnego posiadania”. Zatem wypis z rejestru gruntów jest dokumentem, którego potrzebowała Agencja. Istotą sporu była właściwa wykładnia pojęcia “posiadania” – wyjaśnia Mikołaj Baum, prawnik Agraves.

Ponadto, dodaje: – Projekt ogrodzenia, przygotowany przez pana Zbigniewa, jedynie w niewielkim fragmencie przechodzi przez sporną działkę. To był jedyny sposób na racjonalne poprowadzenie ogrodzenia pod względem organizacyjnymi kosztowym.

 

 

ARiMR przyznaje rację doradcom Agraves i przywraca wniosek pana Zbigniewa

Do postępowania w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym ostatecznie nie doszło. Agencja przyznała nam rację i przywróciła do rozpatrzenia wniosek pana Zbigniewa. A co za tym idzie, wystąpiła do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania.

Jesteśmy zadowoleni, że prezes ARiMR przychylił się do naszych argumentów oraz wznowił postępowanie wobec wniosku pana Zbigniewa. Mamy nadzieję, że zakończy się on pozytywnie, przyznaniem dotacji naszemu Klientowi – mówi Kamila Warczachowska.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu