Parlament Europejski poparł kontynuację bezcłowego handlu z Ukrainą

bezcłowy import towarów rolnych z Ukrainy

Dzisiaj (23 kwietnia) Parlament Europejski zatwierdził przedłużenie tymczasowych środków liberalizacji handlu z Ukrainą. - W ramach wzmocnionych środków mających chronić rolników w UE, Komisja może uruchomić hamulec awaryjny w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych, a mianowicie drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu – czytamy w komunikacie PE. Pszenica nie została ujęta w tym zestawieniu.

 

428 głosami za, 131 przeciw i 44 wstrzymującymi się, europosłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.

 

 

Na mocy nowego rozporządzenia Komisja może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, jakie uzna za konieczne, w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich UE ze względu na import z Ukrainy (np. pszenicę). W ramach wzmocnionych środków mających chronić rolników w UE, Komisja może uruchomić hamulec awaryjny w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych, a mianowicie drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Jeżeli import tych produktów przekroczy średnią wielkości importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł. W ramach porozumienia w sprawie nowych zasad Komisja zobowiązała się do szybkiego rozpoczęcia rozmów z Ukrainą w sprawie trwałej liberalizacji handlu i ścisłego zaangażowania Parlamentu w ten proces.

 

Formalnością wydaje się posiedzenie Rady Europejskiej, która powinna zatwierdzić rozporządzenie. Obecne środki handlowe wygasają 5 czerwca 2024 r., a nowe rozporządzenie powinno wejść w życie bezpośrednio po tej dacie

 

Układ o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą, obejmujący pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu, zapewnia ukraińskim przedsiębiorstwom preferencyjny dostęp do rynku UE od 2016 r. Po rozpoczęciu przez Rosję wojny, UE wprowadziła autonomiczne środki handlowe (ATM), które umożliwiają bezcłowy wjazd wszystkich ukraińskich produktów do UE. W 2023 r. środki te przedłużono o rok, a w styczniu Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zawieszenia na kolejny rok z dodatkowymi zabezpieczeniami w celu ochrony rynku UE.

 

 

Źródło: Parlament Europejski

Loading comments...