Holandia: Rząd chce pozbyć się produkcji zwierzęcej. Mają miliardy euro na rekompensaty dla rolników

likwidacja hodowli, trzoda chlewna, Holandia

Za zgodą Komisji Europejskiej Holandia może znacznie zwiększyć swój program dla rolników, którzy chcą trwale porzucić hodowlę zwierząt. Rząd w Hadze przygotował na ten cel blisko trzy miliardy euro.

 

Holandia będzie mogła znacznie zwiększyć swój budżet, aby wypłacić rekompensaty hodowcom bydła, którzy dobrowolnie i na stałe zamkną swoje przedsiębiorstwa. Komisja Europejska zdecydowała o tym w poniedziałek (8 kwietnia).

 

Program przewiduje rekompensatę dla rolników, którzy trwale rezygnują z hodowli zwierząt w celu ograniczenia dopływu azotu na obszarach Natura 2000. Bruksela dała zielone światło dla zwiększenia budżetów dwóch programów kompensacyjnych „LBV” i „LBV plus” o 602 mln euro do 1,10 mld euro i o 845 mln euro do 1,82 mld euro.

 

 

Ponadto rząd w Hadze może przedłużyć program „LBV plus” do 20 grudnia 2024 roku. Ma on na celu zamknięcie gospodarstw hodowlanych charakteryzujących się bardzo wysoką emisją azotu i pierwotnie miał zakończyć się 5 kwietnia. Według holenderskiego Ministerstwa Rolnictwa dostosowane zasady programu zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym w tygodniu kończącym się 12 kwietnia i wejdą w życie następnego dnia po publikacji.

 

Według Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości (RVO) do 4 kwietnia do udziału w ogólnym programie „LBV” zgłosiło się łącznie 506 gospodarstw hodowlanych. Ponadto złożono 621 wniosków w ramach programu „LBV plus”. Wnioski o udział w obu rozporządzeniach złożyło 216 firm. Urzędnicy sprawdza teraz, czy w przypadku tych przedsiębiorstw kwalifikują się do stosowania obu rozporządzeń, czy tylko jednego z nich.

 

Najwięcej wniosków dotyczyło hodowli trzody chlewnej (541), następnie 356 gospodarstw mlecznych , 203 gospodarstw drobiarskich, 162 gospodarstw zajmujących się tuczem cieląt i 81 gospodarstw wielogatunkowych. Według RVO do tej pory zatwierdzono 349 wniosków „LBV plus”. Jednak tylko 109 z nich zostało podpisanych przez wnioskodawców.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...