W Jasionce padły słowa o wygaszaniu rolniczych protestów. Będzie zakaz tranzytu towarów z Ukrainy?

jasionka, porozumienie rolników

- To były bardzo trudne rozmowy, które trwały do północy. W zasadzie udało nam się uzgodnić wszystkie najistotniejsze zapisy dotyczące protestów rolniczych – mówił Artur Balazs podczas briefingu prasowego podsumowującego debatę z rolnikami uczestniczącymi w protestach, która odbyła się w Jasionce na Podkarpaciu.

 

- Ja ich nie będę referował. Powiem tylko tak, że jest tutaj wymieniona lista osób, które podpisują. Na tej liście nie ma podpisu pana Sobocińskiego, który oczywiście zadeklarował podpisanie, ale wyjechał zanim zdążyliśmy sporządzić protokół. Pan Gryn również wyjechał, deklarując, że podpisze, ale powiedział, że jedzie już wygaszać te protesty. Ta lista jest aktualna, a pozostała część sygnatariuszy tutaj siedzi przy tym stole. Nie ma tutaj przewodniczącego Solidarności RI, który też wyjechał, ale ma jeszcze dzisiaj dojechać. Jest natomiast pan Gabriel Janowski. To były naprawdę bardzo trudne, ale zostały zawarte strategiczne uzgodnienia. One powinny rolników satysfakcjonować Wszystko co można zrobić w tej chwili w tych uzgodnieniach jest zawarte. To nakłada na rząd bardzo poważne zobowiązania i mam nadzieję, że rzetelnie się z tego wywiąże – powiedział Balazs - minister rolnictwa w latach 1999-2001.

 

Tranzyt z Ukrainy będzie wstrzymany?

 

Dla obu stron były to bardzo trudne rozmowy. Rozmawialiśmy do późna, ale udało nam się uzgodnić zbiór wzajemnych zobowiązań – podkreślił sekretarz stanu Michał Kołodziejczak podczas briefingu prasowego podsumowującego debatę z rolnikami uczestniczącymi w protestach. Wiceminister zwrócił uwagę, że znaczna część podpisanego zbioru zobowiązań dotyczy kwestii handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą. – Dzisiaj najistotniejsze jest wypracowanie zasad handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą – powiedział sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

 

W myśl osiągniętych uzgodnień Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu produktów, które obecnie objęte są już embargiem. Blokadzie mają podlegać wszystkie wrażliwe produkty. – Zakładamy, że takie rozwiązanie będzie obowiązywało do czasu osiągnięcia porozumienia w sprawie zasad handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą, które będzie zabezpieczało nasz rynek – zaznaczył wiceminister. Jak podkreślali uczestnicy rozmów – porozumienie powinno mieć wymiar wspólnotowy.

 

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę, że wstrzymanie tranzytu ma służyć także zabezpieczeniu tego, aby udzielane rolnikom wsparcie –  głównie dla producentów zboża – trafiało rzeczywiście do rolników.

 

W kwestii Zielonego Ładu – jego kompleksowy przegląd ma doprowadzić do uproszczeń w zakresie przepisów dotyczących ekoschematów, a także zmniejszenia biurokratycznych obciążeń. – Nad zmianą zasad będziemy pracowali wspólnie i dlatego wartość dokumentu, w którym spisaliśmy uzgodnienia, jest bardzo duża – podkreślił wiceminister. – To nam, stronie rządowej, daje bardzo silny mandat do pracy – dodał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

 

 

Źródło: MRiRW/własne

Loading comments...