Od jakiej liczby zwierząt hodowla stanie się instalacją przemysłową? Parlament Europejski przyjął zaktualizowaną dyrektywę IED

instalacja przemysłowa, IED, hodowla zwierząt

Wczoraj Parlament Europejski przyjął zaktualizowaną dyrektywę w sprawie emisji przemysłowych (IED), która zmusi duże hodowle trzody chlewnej i drobiu do przestrzegania przepisów dotyczących „czystego powietrza i wody”.

 

Jak podaje portal euractiv.com, dyrektywa została przyjęta 393 głosami za, 173 przeciw i 49 wstrzymujących się oraz nowe rozporządzenie w sprawie portalu emisji przemysłowych 506 głosami za, 82 przeciw, przy 25 wstrzymujących się. Członek EPP Radan Kanev, prawodawca kierujący pracami Parlamentu nad tą sprawą, powiedział, że poparcie Parlamentu dla przepisów dowodzi jego zaangażowania na rzecz ambicji UE w zakresie ochrony środowiska i zdrowia Europejczyków. - Pokazuje również, że cele te można osiągnąć bez nakładania dodatkowych obciążeń administracyjnych na przedsiębiorstwa, a zwłaszcza na europejskich rolników – podkreślił Kanev. - Głosowanie podkreśliło, że posłowie do PE rozumieją przyczyny protestów rolników – dodał. Zmniejszanie obciążeń administracyjnych wynikających z prawodawstwa UE i uspokojenie rolników, którzy od początku roku protestują w całej Europie, stały się najczęstszymi tematami w okresie poprzedzającym czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

 

Środki będą miały zastosowanie od 2030 r. w gospodarstwach produkujących świnie liczących ponad 350 jednostek hodowlanych (LSU), co odpowiada około 1100 dorosłym świniom i 700 maciorom (samicom wykorzystywanym do hodowli), z wyłączeniem gospodarstw ekologicznych i ekstensywnych. Obecna dyrektywa obejmuje już fermy trzody chlewnej posiadające ponad 2000 świń i 750 macior.

 

Próg dla drobiu pozostaje niezmieniony i wynosi 280 LSU, czyli 40 000 zwierząt w przypadku gospodarstw hodujących kurczaki na mięso, natomiast w przypadku gospodarstw produkujących jaja nowy limit wynosi 21 400 kur niosek, w porównaniu z 40 000 zgodnie z obecnymi przepisami. W przypadku gospodarstw mieszanych hodujących trzodę chlewną i drób próg wynosi 380 LSU.

 

 

Za najpoważniejsze naruszenia przedsiębiorstwa mogą zostać ukarane karami w wysokości co najmniej 3% ich rocznego obrotu w UE, natomiast obywatele dotknięci naruszeniem przepisów mogą ubiegać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. 

 

Zgodnie ze zmienioną dyrektywą IED Komisja będzie miała czas do grudnia 2026 r. na ocenę, czy dyrektywa powinna wpłynąć również na hodowle bydła. Władza wykonawcza UE rozważy także wprowadzenie „klauzuli wzajemności”, aby zapewnić, że produkty importowane spoza UE spełniają podobne standardy środowiskowe, jak te produkowane w Unii.

 

Zatwierdzony tekst został znacznie złagodzony w porównaniu z pierwotną propozycją Komisji Europejskiej, która dotyczyła hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu w ponad 150 jednostkach LSU.  Propozycja spotkała się z ostrą krytyką ze strony sektora rolnego UE i grup prawicowych za atakowanie „gospodarstw rodzinnych”. Przed wtorkowym głosowaniem Copa-Cogeca, najbardziej wpływowe lobby rolnicze w UE, ostro skrytykowało kompromisowe porozumienie, argumentując, że hodowli zwierząt nie należy traktować jako działalności przemysłowej i że odsetek gospodarstw objętych dyrektywą jest zaniżony.

 

Grupy zajmujące się ochroną środowiska odetchnęły z ulgą po zatwierdzeniu przez Parlament IED, ale wyraziły ubolewanie z powodu braku ambicji w ostatecznym tekście. - To nieco pocieszające, że większość posłów do Parlamentu Europejskiego nie wpadła w sieć nieszczerych argumentów, które jedynie udają, że pomagają rolnikom, a jednocześnie umożliwiają największym hodowcom rolno-przemysłowym normalne funkcjonowanie – powiedział Christian Schaible, szef przemysłu o zerowej emisji zanieczyszczeń w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska. Wezwał UE, aby zakończyła prace nad IED i „zaczęła wspólnie działać na rzecz ludzi i środowiska”.

 

Tymczasem Miguel Angel Zhan Dai, specjalista ds. polityki klimatycznej w FOUR PAWS, globalnej grupie zajmującej się dobrostanem zwierząt, podkreślił, że chociaż progi dla świń i drobiu zostały „nieznacznie” zaktualizowane, dyrektywa „pozostaje niewystarczająca, aby rozwiązać problem zanieczyszczeń wytwarzanych przez sektor intensywnego rolnictwa ”.

 

Przepisy muszą teraz zostać przyjęte przez Radę Europejską, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Państwa członkowskie będą miały 22 miesiące na dostosowanie się do tej dyrektywy.

 

 

Źródlo: euractiv.com 

Loading comments...