Rolnicy zdezorientowani ws. opon na pryzmach kiszonkowych. Temat wymaga uporządkowania

Redakcja
pryzma kiszonkowa, opony, odpady

W ostatnim czasie obserwujemy narastający problem postepowania ze zużytymi oponami w rolnictwie. Gospodarze coraz częściej zadają pytania w jaki sposób mogą i musza postępować z tymi odpadami w swoich gospodarstwach.

 

Zużyte opony wg. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach podlegają przepisom postępowania z odpadami. Jednak w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, takie opony mogą zostać powtórnie wykorzystane m.in. jako obciążniki do zabezpieczenia pryzm kiszonkowych.

 

W związku z powyższym zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do rządzących o wyjaśnienie kilku nurtujących kwestii w temacie postępowania ze zużytymi oponami:

  1. Czy każdy rolnik (bez względu na wielkość posiadanego gospodarstwa) może wykorzystywać zużyte opony do zabezpieczania pryzm kiszonkowych?
  2. Czy każdy rolnik powinien lub nie powinien posiadać odpowiednie zezwolenie na wykorzystanie zużytych opon we własnym gospodarstwie?
  3. Jaką procedurę powinien spełnić rolnik w celu uzyskania takiego zezwolenia, jeśli jest wymagane i z jakimi kosztami jest to związane?
  4. Jeśli są wymagane jakiekolwiek opłaty, to czy rolnicy mogliby zostać z nich zwolnieni w kontekście wykorzystywania zużytych opon do przykrywania pryzm kiszonkowych?
  5. Czy określa się konkretna liczbę (w ilościach sztuk) zużytych opon, które rolnik może posiadać do wykorzystania we własnym gospodarstwie?
  6. Czy wymagane jest posiadanie przez rolnika odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej własność zużytych opon w przypadku przeprowadzanych kontroli w jego gospodarstwie?

 

- W naszym odczuciu interpretacja przepisów w wyżej wymienionych przypadkach nie jest dość jednoznaczna. Jako samorząd rolniczy województwa lubelskiego, chcielibyśmy udzielić rzetelnych i prawdziwych informacji rolnikom, którzy zgłaszają się do nas z różnymi problemami, a jednym z nich jest obecnie postępowanie ze zużytymi oponami. Dlatego konieczne jest usystematyzowanie tej problematyki. Dla nas i rolników naszego województwa ta sprawa jest priorytetowa – pisze prezes LIR, Gustaw Jędrejek w stanowisku skierowanym do rządzących.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz