Ministerstwo chce skłócić rolników z lekarzami weterynarii?

Redakcja
lekarze weterynarii, protest

Wiceminister Anna Gembicka podczas wywiadu udzielonego stacji RMF FM, stwierdziła, że MRiRW sprzeciwia się podniesieniu stawek wynagrodzenia dla urzędowych lekarzy weterynarii, ponieważ sprzeciwiają się temu rolnicy. – Wyższe stawki dla weterynarzy, to wyższe koszty dla rolników. Odpowiadamy na głosy rolników – powiedziała Gembicka. Według Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej to wprowadzanie opinii publicznej w błąd.

 

- Pani wiceminister Anna Gembicka albo zupełnie nie orientuje się w zasadach organizacji nadzoru weterynaryjnego w Polsce, albo świadomie wprowadza opinie publiczną w błąd – napisał w oświadczeniu prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, Marek Mastelarek. - Wynagrodzenia dla urzędowych lekarzy weterynarii nie są w żaden sposób powiązane z opłatami, które za nadzór weterynaryjny muszą uiszczać rolnicy i producenci żywności. Pieniądze za nadzór wędrują bowiem bezpośrednio do budżetu państwa. Z kolei z budżetu państwa wypłacane są wynagrodzenia dla urzędowych lekarzy weterynarii, zresztą w znacznie niższej wysokości niż opłaty. Zwracamy także uwagę, że stawki opłat dla rolników i producentów zostały w ostatnim czasie podniesione, ale niestety nie przełożyło się to na zwiększenie wynagrodzeń dla urzędowych lekarzy weterynarii. Nieodpowiedzialne wypowiedzi traktujemy jako próbę skłócenia lekarzy weterynarii i rolników, od których współpracy zależy jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności oraz sukces eksportu produktów rolno-spożywczych. Oczekujemy, że ministerstwo rolnictwa sprostuje nieprawdziwe wypowiedzi i zaprzestanie wprowadzania opinii publicznej w błąd – pisze w stanowisku Marek Mastelarek.

 

O co chodzi lekarzom weterynarii?

 

Przypomnijmy, iż 17 listopada pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się pikieta urzędowych lekarzy weterynarii oraz pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Uczestnicy pikiety domagają się podwyżek wynagrodzeń. Przestrzegają także przed planami rządu usunięcia lekarzy z urzędowego systemu kontroli żywności i zastąpienia ich personelem pomocniczym.

 

Stawki wynagrodzeń dla urzędowych lekarzy weterynarii nie były zmieniane od 11 do 18 lat. Protestujący zaznaczają, że negocjacje nad waloryzacją wynagrodzeń dla wyznaczonych lekarzy weterynarii oraz regulacji płacowych dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej trwają bez efektu od pół roku.

 

- Środowisko lekarzy weterynarii postanowiło wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów usuwania urzędowych lekarzy weterynarii z systemu kontroli żywności oraz zastępowania ich tzw. personelem pomocniczym. Takie rozwiązanie zakwestionuje budowaną przez lata na świecie markę bezpiecznej polskiej żywności. Na szali jest wart miliardy euro eksport polskiej żywności pochodzenia zwierzęcego, którego załamanie odbierze dochody przemysłu mięsnego oraz dziesiątków tysięcy rolników (…). Nie zależy nam na kłopotach zakładów mięsnych oraz polskich hodowców, którzy są naszymi sprzymierzeńcami. Nie zależy nam na kłopotach konsumentów w kupowaniu produktów mięsnych tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dzisiaj protestujemy, bo zostaliśmy do tego zmuszeni – napisał Komitet Protestacyjny Porozumienia Warszawskiego.

 

 

PIKIETA POD MRiRW Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszej pikiety pod MRiRW podczas, której wręczyliśmy nasze postulaty wiceministrowi Lechowi Kołakowskiemu.

Opublikowany przez Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna Czwartek, 17 listopada 2022
Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz