Minister rolnictwa wyjaśnia kiedy kawaler otrzyma pomoc finansową

Redakcja
pomoc suszowa, kawaler, wdowiec, konkubinat

W środę, 9 listopada w restauracji Chmielowa w Orpiszewie gościł wicepremier i zarazem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wypytywał o pomoc suszową.

 

- Prosimy o doprecyzowanie i wyjaśnienie jak resort rolnictwa interpretuje „związek” w kontekście tzw. pomocy dla rodziny związanej z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych? Rolnicy mają wiele wątpliwości odnośnie tego zapisu – wielu z nich nie wie jak to interpretować czy syn/córka mieszkający z rodzicami i tworzący razem z nimi wspólne gospodarstwo domowe też mogą zostać objęci wsparciem, czy też związek rozumiany jest tylko jako małżeństwo? Co w przypadku osób żyjących w konkubinacie? Co w przypadku, gdy ktoś z rolników jest wdowcem/wdową i posiada małoletnie dzieci? – pytał Piotr Walkowski. Minister odpowiedział, że ci rolnicy, którzy nie otrzymają pomocy socjalnej, będą mogli w przyszłym roku, kiedy będą środki na de minimis, otrzymać pełną wartość wsparcia. Rolnicy, którzy otrzymają tę pomoc teraz, w przyszłym roku będą mogli liczyć na wsparcie odpowiednio pomniejszone.

 

Prezes WIR dopytywał, czy zaproponowana obecnie pomoc będzie jedyną pomocą dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku suszy? - W naszej opinii zaproponowana kwota, która zapewne ulegnie korekcie, biorąc pod uwagę ilość złożonych wniosków, jest nieadekwatna do poniesionych strat – zauważył prezes WIR. Minister odpowiedział, że założona pula środków to 450 mln złotych, na tę chwilę wpłynęło 250 tys. wniosków, więc nie wystarczy na pewno na wypłatę po 5 czy 10 tysięcy złotych i nastąpi korekta w wysokości wypłacanego wsparcia.

 

- Co z rolnikami, którzy nie złożyli wniosku o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy w 2022 r. w terminie do 31 października br. ze względu na problemy, jakie napotkali ze złym działaniem aplikacji i posiadają screeny, potwierdzające ten fakt? – pytał Piotr Walkowiak. - Problem, który pojawił się od stronnych technicznej, niestety nie byliśmy przygotowani na taką sytuację więc nie mamy na tą chwilę żadnego rozwiązania, być może gdy rolnik będzie posiadał screeny będzie to uwzględnione, ale na tą chwilę nic więcej nie mogę powiedzieć – odpowiedział minister.

 

Przypomnijmy, iż termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zostanie wydłużony do 23 listopada br. Jak czytamy w komunikacie MRiRW, wnioski o przyznanie tzw. pomocy klęskowej przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W bieżącym roku ponad 250 tys. producentów rolnych złożyło wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Resort rolnictwa tłumaczy, że tak duże zainteresowanie oszacowaniem szkód powstałych w wyniku suszy spowodowało przeciążenie aplikacji oraz problemy z pobraniem kalkulacji lub protokołu oszacowania szkód. Stąd decyzja o przedłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada br. Według wiceministra rolnictwa Krzysztofa Ciecióry mechanizm składania wniosków został udrożniony. ­- Zmiany w aplikacji spowodowały, że w ciągu doby rolnicy złożyli ponad 110 tys. wniosków o wygenerowanie PDF i ponad 100 tys. zostało już wysłanych - można powiedzieć, że zator jest zlikwidowany – napisał na Twitterze Ciecióra.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz