Z deszczu pod rynnę. Europejska zielona rewolucja może dać Pekinowi nieograniczoną władzę

Redakcja
fotowoltaika, farma

Unia Europejska dąży do szerszego wdrożenia tzw. zielonej energii. Wiele technologii opiera się na rzadkich minerałach, które muszą być wydobywane i przetwarzane. Obecnie unijna gospodarka zależna jest od ropy i gazu pochodzących z Rosji. Jeśli nastąpi zielona transformacja energetyczna, Europa w podobny sposób może uzależnić się od dostaw z Chin.

 

Chiny stały się światowym graczem w zakresie zielonych technologii, co czyni je niezbędnym ogniwem dla zielonej transformacji przewidzianej przez UE. Podobnie jak w przypadku Rosji, grozi to zbytnim uzależnieniem od autorytarnej władzy w Pekinie. Jednak w porównaniu z Rosją, Chiny są znacznie większą gospodarką nierynkową i mają znacznie większy wpływ na światowe rynki technologiczne.

 

W branży fotowoltaicznej zagrożenia związane z "krytycznymi" minerałami są najniższe, ponieważ surowców, z których składa się większość paneli słonecznych, zwłaszcza dwutlenku krzemu, jest pod dostatkiem na całym świecie. Jednak ze względu na rozległe inwestycje rządowe i niskie koszty, produkcja instalacji fotowoltaicznych obecnie jest skoncentrowana w Chinach. Jeśli chodzi o produkcję polikrzemu, siedmiu z dziesięciu największych producentów to Chińczycy, podczas gdy firmy z USA, UE, Japonii i Korei Południowej stanowią zaledwie 22 procent światowej produkcji.

 

W branży wiatrowej ryzyko związane z minerałami krytycznymi jest wysokie. Turbiny wiatrowe, szczególnie te dla morskich farm wiatrowych, zazwyczaj wymagają pierwiastków ziem rzadkich, takich jak neodym, który jest głównie wydobywany i rafinowany w Chinach. Producenci europejscy i inni zachodni pozostają konkurencyjni w wielu segmentach łańcucha dostaw. Na przykład UE jest wiodącym światowym eksporterem zespołów turbin wiatrowych. W innych segmentach Chiny również dominują, posiadając ponad połowę światowych aktywów produkcyjnych i montażowych do turbin wiatrowych.

 

Branża magazynowania energii, która jest ważna zarówno dla sieci energetycznych, jak i pojazdów elektrycznych, stwarza wysokie ryzyko w całym łańcuchu dostaw. Do produkcji baterii potrzebne są minerały takie jak kobalt, nikiel i lit – surowce podlegające różnym wahaniom. Chiny odpowiadają za ponad 60 procent rafinacji litu i kobaltu oraz ponad 60 procent światowej produkcji komponentów ogniw baterii. Chiny odpowiadają również za prawie 80 procent światowej zdolności produkcyjnej ogniw baterii.

 

Jednak Europa ma silną grupę partnerów do współpracy. Ogromny potencjał wzrostu zielonej energetyki może częściowo zniwelować skutki ograniczonego dostępu do chińskiego rynku w tych obszarach. Jeżeli zostaną podjęte właściwe środki w celu poprawy bezpieczeństwa i odporności łańcuchów dostaw zielonej energii, w dłuższej perspektywie zwiększy to konkurencyjność Europy.

 

 

Źródło: Agrarheute 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz