Czy świnie z ferm przemysłowych powinny być badane na obecność glifosatu?

Redakcja
glifosat, wycofanie glifosatu, dopuszczenie glifosatu, ochrona roślin

Przedstawiciele ruchu „Przebudzeni Konsumenci” wzywają ministra rolnictwa do wdrożenia procedur szczegółowego badania świń z ferm przemysłowych na zawartość glifosatu. Według lidera ugrupowania, podobne badania przeprowadzone na własna rękę dowiodły, że ta substancja znajduje się w świńskim moczu.

 

W piśmie skierowanym do ministra Henryka Kowalczyka czytamy, iż przeprowadzone badania moczu u dwóch świń z ferm przemysłowych wykazały obecność glifosatu pochodzącego, zdaniem autora korespondencji, z pasz zawierających genetycznie zmodyfikowaną soję z Argentyny, Brazylii i Ukrainy.

 

- Niedopuszczalnym jest żeby mocz od świń oraz pomiot kurzy z ferm przemysłowych nie były objęte obligatoryjną procedurą badania na zawartość szkodliwego glifosatu. Jest to jeden z wektorów przenoszenia do organizmu ludzkiego tej substancji, która występuje w ponad 90 preparatach stosowanych w rolnictwie, a także przez koleje państwowe, działkowców oraz samorządy. Gnojowica z ferm przemysłowych wylewana na pola zatruwa środowisko i wody gruntowe, a rowami melioracyjnymi spływa na obszary miejskie – pisze lider organizacji „Przebudzeni Konsumenci”, Marcin Bustowski.

 

Autor wystąpienia podkreśla, że przeprowadzone badania ponad 1000 dzieci i osób dorosłych, wykazały obecność glifosatu w ich organizmach. Wśród badanych, każda osoba jest zatruta tą substancją. – Potwierdza to, że konsumpcja drobiu i wieprzowiny oraz żywności dostępnej w marketach jest niebezpieczna, co wykazał raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący e-substancji w żywności. Niedopuszczalnym jest przetwarzanie tkanki zwierzęcej z pozostałościami glifosatu na produkty spożywcze, jakim są wędliny i parówki. Wprowadzenie obligatoryjnych kontroli do procedur w trakcie chowu oraz przed ubojem jest niezbędne, a wręcz konieczne celem ochrony polityki konsumenckiej i zdrowotnej ludzi, a także przerwania łańcucha nowotworów na terenie Polski oraz wspierania korporacji zagranicznych. Przykładem jest firma Bayer, która jest dostawcą rakotwórczego glifosatu, a jednocześnie producentem leków do chemioterapii. Dlatego wzywamy do podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia obligatoryjnego badania moczu świń z ferm przemysłowych na obecność glifosatu – piszą do ministra Przebudzeni Konsumenci.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz