Rolnicy szykują najazd na Brukselę. Chcą powstrzymać Zielony Ład

Redakcja
protest rolników, Bruksela, Zielony Ład

Pierwszy raz w historii Unii Europejskiej rolnicy, niezależnie od kraju pochodzenia, łączą swoje siły i chcą protestować celem ochrony przyszłości swojej, ale także innych mieszkańców kontynentu. Unia Europejska obrała niebezpieczny kierunek, forsując inicjatywy, które zdaniem analityków i naukowców, okażą się zgubne dla europejskiego sektora rolnego. Dlatego w połowie grudnia na ulicach Brukseli odbędzie się międzynarodowy protest rolników.

 

15 listopada odbyło się spotkanie organizacji rolniczych oraz przetwórczych zorganizowane z inicjatywy Szczepana Wójcika – prezesa Instytutu Gospodarki Rolnej.  Zebrani rolnicy i eksperci omówili szczegóły współpracy polskich organizacji rolnych i przetwórczych w ramach realizacji projektu #EUnitedagri, którego owocem jest planowany na 13. i 14. grudnia międzynarodowy protest rolników w Brukseli.

 

Tematyka spotkania oscylowała wokół wpływu strategii Zielonego Ładu na europejskie gospodarstwa rolne. Zdaniem przedsiębiorców rolnych sytuacja jest bardzo poważna, a współpraca z rolnikami z innych państw jest jedyną szansą na zmianę kierunku obranego przez unijne instytucje.

 

Komisja Europejska pozostaje głucha

 

 

- Pierwszy raz w historii Unii Europejskiej rolnicy, niezależnie od kraju pochodzenia, łączą swoje siły i chcą protestować celem ochrony przyszłości swojej, ale także innych mieszkańców kontynentu. Unia Europejska obrała niebezpieczny kierunek, forsując inicjatywy, które zdaniem analityków i naukowców, okażą się zgubne dla europejskiego sektora rolnego. Jestem dumny, że kierowanemu przeze mnie Instytutowi Gospodarki Rolnej udało się stworzyć projekt #EUnitedAgri, będący silną bronią europejskich rolników – powiedział Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Zebrani eksperci podkreślili wagę pracy jaką w urealnienie konsekwencji wprowadzenia rozwiązań płynących z Zielonego Ładu włożyli rolnicy i przetwórcy skupieni wokół COPA i COGECA. Mimo ich działań, Komisja Europejska pozostaje jednak głucha na merytoryczny głos rolników, którzy postanowili przekuć plany w czyn.

 

Dlatego właśnie, podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele organizacji omówili możliwości jakie płyną ze współpracy tak dużej grupy rolników pochodzących z różnych państw Unii Europejskiej. Głównym tematem rozmów była organizacja ogólnoeuropejskiego protestu rolników, który zaplanowano na 13. i 14. grudnia 2021 roku w Brukseli.

 

Jak podkreślają twórcy projektu #EUnitedAgri: „zapowiadany protest to pierwszy tak spektakularny wyraz wsparcia dla naszych przedstawicieli w Copa-Cogeca oraz Livestock jak również ostrzeżenie dla przeciwników europejskiego rolnictwa”.

 

Przypomnijmy, że ostatnio do tak silnej konsolidacji środowisk rolnych oraz przetwórczych w Polsce doszło podczas próby wprowadzenia w życie zapisów nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tak zwana Piątka dla zwierząt). Wówczas na ulicach Warszawy pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy rolników z całej Polski. Podobny kształt – choć ponadnarodowy – przybrać ma planowana na grudzień tego roku manifestacja.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz