kojs

kojs

CenyRolnicze
19 marca 2024, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9866 EUR EUR - 4.3201 GBP GBP - 5.0516 DKK DKK - 0.5793
Archiwum


18.03.2024 14:24 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,11 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

18.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 197,25 (+1,15%), kukurydza CZE24: 183,50 (+ 0,96%), rzepak MAJ24: 443,25 (+1,60%)

18.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA., trans. firmowy, lubuskie, gorzowski, 66-446, tel.: 609 605 416

18.03.2024 SPRZEDAM 15 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, lubuskie, gorzowski, 66-446, tel.: 609 605 416

17.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, hf, 800 kg, wielkopolskie, gostyński, 63-840, tel.: 783 888 781

17.03.2024 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, łódzkie, łowicki, 99-434, tel.: 696 130 651

17.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, małopolskie, wadowicki, 34-120, tel.: 697 500 066

15.03.2024 SPRZEDAM 1 BYKA, hf, 700 kg, pomorskie, malborski, 82-213, tel.: 506 329 290

14.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, lubelskie, bialski, 21-518, tel.: 695 079 909

13.03.2024 SPRZEDAM 340 TUCZNIKÓW, 135-140 kg, 57-58%, warmińsko-mazurskie, nowomiejski, 13-300, tel.: 517 413 854

13.03.2024 SPRZEDAM 4 BYKI, mieszaniec, 850 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 501 788 419

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Jeż sprzymierzeńcem człowieka?

Hanna Krugiełka
jeże, budki dla jeży, mkw pracownia

Jeże kojarzą się z bohaterami zabawnych kreskówek dla dzieci. Są na nich często  przedstawiane jako zwierzęta niosące jesienne jabłka. Tym czasem w rzeczywistości jeże są przeważnie mięsożerne. W ciągu doby jeden jeż zjada szklankę owadów w różnym stadium rozwoju. Właśnie za sprawą spożywanego pokarmu ssaki te w naturalny sposób zwalczają szkodniki roślin. W ciągu ostatnich lat drastycznie zmniejszyło się naturalne środowisko tego ciekawego, pożytecznego gatunku. Warto zwrócić uwagę na to, że występowanie jeży staje się na coraz rzadsze i zadbać o rozwój populacji tego zagrożonego gatunku.

 

Jeże zamieszkują lasy liściaste i mieszane oraz tereny rolniczo- leśne, na których występują kępy krzewów i zarośli. Są częstymi gośćmi działek i ogrodów. Według doniesień środki ochrony roślin i uprawy wielkoobszarowe znacząco przyczyniły się do redukcji podstawowego pokarmu tych ssaków, czyli owadów. W ciągu ostatnich lat zmniejszyło się też ich naturalne środowisko. Jeże to największe, występujące w Polsce, ssaki owadożerne. W 2014 roku zostały one objęte częściową ochroną. W praktyce oznacza to prawny obowiązek udzielania im pomocy. Tylko odpowiedzialna i przyjazna postawa człowieka może pomóc uniknąć zagłady tym wyjątkowym i pożytecznym zwierzętom.

 

jez krugielka 1 cenyrolnicze pl

Fot.1, źródło:Pixabay

 

Kilka słów o jeżu

 

Jeż (Erinaceus) jest małym, naziemnym ssakiem, który należy do rodziny jeżowatych (Erinaceide). W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceus roumanicus) i jeż zachodni (Erinaceus europaeus). Charakterystyczne dla jeży są powstałe z przekształconych włosów kolce. U młodych osobników kolce są miękkie i białe, początkowo ukryte pod skórą. Razem z wiekiem kolce jeży twardnieją i zmieniają barwę na ciemniejszą. Różnica pomiędzy jeżem zachodnim i wschodnim to kolor włosów po stronie brzusznej. Jeż zachodni ma stronę brzuszną pokrytą brązowymi włosami, jeż wschodni – białymi.

 

Rozmiary krajowych jeży sięgają od 13,5 do 26,5 cm, a waga wynosi od 800 do 1200 g. Typowe dla jeży zwijanie się w kulkę oraz pionowe stawianie kolców umożliwia silny podskórny mięsień. Pozycja ta stanowi ochronę przed naturalnymi wrogami. W wydłużonym pysku jeża znajdują się ostre zęby, przeznaczone do spożywania mięsnego pokarmu. Jeże mają małe i wypukłe oczy, a zawsze wilgotny nos stanowi narząd dotyku.

 

Jeże zamieszkują lasy, zarośla, obrzeża obszarów zabudowanych, parki i ogrody. Poszukują miejsc bogatych w pożywienie i umożliwiających im spokojny sen oraz przezimowanie. Dlatego wyszukują tereny z kompostami, suchymi liśćmi, czy specjalnie przeznaczonymi dla nich budkami.

 

Jeże to ssaki prowadzące nocny tryb życia. Są aktywne podczas sezonu wegetacyjnego, później zapadają w sen zimowy.

 

budka jez krugielka 2 ceny rolnicze pl

Fot. 2. Zdjęcie przedstawia jeża przygotowującego się do zimy, którą spędzi w specjalnej budce dla jeża. Fotografia nadesłana przez „Jeżonautów” - Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży NASZE JEŻE.

 

Sen zimowy?

 

Życie jeży jest ściśle powiązane z porami roku. Zwierzęta te są aktywne w czasie sezonu wegetacyjnego. W niekorzystnej dla nich porze roku, kiedy brakuje im pokarmu i panują niskie temperatury, jeże zapadają w proces nazywany powszechnie snem zimowym. Przygotowują się do niego, gdy temperatura otoczenia spada w przeciągu kilku dni poniżej 10 °C. Wtedy większość procesów fizjologicznych w organizmie jeży ulega spowolnieniu. Ciepłota ciała dość długo obniża się, aż osiągnie ok. 5–6 °C. Jest ona regulowana w ten sposób, że przy znacznych spadkach temperatury zewnętrznej wzmagają się odpowiednie procesy przemiany materii, utrzymując ją na stałym poziomie. Organizm jeża w sposób naturalny i automatyczny wyrównuje straty ciepła i nie dopuszcza, aby temperatura ciała spadła poniżej punktu zamarzania tkanek, gdyż nastąpiłaby śmierć zwierzęcia. W odpowiedniej zimowej kryjówce jeże nie mają z tym kłopotu. Jeże zimują w miejscu specjalnie do tego przygotowanym. Okres niskich temperatur spędzają zwinięte w ciasną, regularną kulę, którą z trudem można otworzyć. Na przezimowanie wybierają najczęściej stertę liści lub pryzmę kompostu.

 

Jeże budzą się na wiosnę, gdy temperatura otoczenia podniesie się do ok. 15 °C. Zdarza się, że nagły wzrost temperatury zimą myli je i wyrywa ze snu. Może to być bardzo szkodliwe, ponieważ tracą wtedy zasoby energetyczne, które zgromadziły na cały, nawet przedłużający się okres zimowy.

 

Wraz ze wzrostem temperatury w marcu lub kwietniu serce jeży zaczyna szybciej bić. Wzrasta też  liczba oddechów i wkrótce zwierzę osiąga zwykłą ciepłotę ciała wynoszącą 35 do 37 °C. Wykorzystywana jest do tego pozostała część tkanki tłuszczowej, odłożonej w okresie poprzedzającym zimowanie. Po przebudzeniu, jeż bardzo intensywnie żeruje i dużo pije, starając się wyrównać spowodowane wielomiesięcznym postem ubytki masy ciała. Wędruje pokonując wiele kilometrów w poszukiwaniu miejsc obfitujących w pokarm. Ciekawostką może być to, że jeże szukając jedzenia, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km.

 

budka jez mkw pracownia cenyrolnicze pl

Fot. 3 Oryginalna budka dla jeża MKW Pracownia.

 

Pomoc jeżom

 

Bez wątpienia można stwierdzić, że jeż jest wyjątkowo ciekawym i niezwykle pożytecznym zwierzęciem, a oprócz tego obserwowanie go przynosi wiele radości i niezapomnianych wrażeń.  Niestety zagrożonym. Pomagać jeżom można z wielu powodów, choćby z czysto pragmatycznego: mając na uwadze pożyteczne działania tego ssaka, stricte zjadanie owadów i ślimaków uszkadzających rośliny ogrodowe. Można jeżom pomagać też z czystej sympatii i dlatego, aby przyszłe pokolenia nie znały jeży tylko z bajek, książek, fotografii i opowiadań oraz wielu innych przyczyn.

 

Sposoby na pomoc jeżom:

1.    Zaproś jeże do swojego ogrodu.
W ogrodzie jest jeżom bezpieczniej! Zadbaj o to, by w ogrodzeniu były małe dziurki, przez które jeże będą mogły przecisnąć się do Twojego ogródka.

2.    Pomóż im w przygotowaniach do zimowego snu
Jeże potrzebują materiałów budulcowych do gniazda, by przygotować się na nadejście zimy. W bezpiecznym miejscu zostaw dla nich nieco liści, gałęzi czy kawałków drewna, by mogły wybudować dla siebie schronienie. Możesz również zaoferować jeżom gotową budkę lub inne bezpieczne i naturalne schronienie.

 

mkw pracowni budka dla jeza krugielka cenyrolnicze pl

Fot. 4: Oryginalna budka dla jeża MKW Pracownia.

 

3.    Zostaw dla nich pokarm
Pamiętaj tylko, żeby nie dokarmiać jeży przez cały rok, a na pewno nie późnią jesienią, gdyż w przeciwnym razie będą odwlekać zimowy sen. Kiedy z końcem jesieni kończy się pokarm, w naturalny sposób jeże zapadają w zimowy sen. W innych porach możesz podawać im gotową karmę dla kotów, gotowane mięso drobiowe lub jajecznicę bez przypraw i oleju.

4.    Zaoferuj jeżom świeżą wodę
Obok pokarmu postaw miskę z wodą. Nigdy nie podawaj jeżom mleka! Zwierzęta te nie tolerują laktozy, dlatego wypicie mleka może spowodować u nich ciężkie dolegliwości trawienne.

5.    Bądź ostrożny przy pracach ogrodowych
Zanim zaczniesz grabienie liści, upewnij się, że nie schroniły się pod nimi jeże. Zwierzęta te często chowają się w zaroślach, krzakach i ściółce. Budząc jeża, który przygotował się już do zimowego snu, możesz go skrzywdzić.

6.    Uwaga na wentylacje i podziemne korytarze
Regularnie zerkaj do dziur w ziemi i zakamarków, także do komór wentylacyjnych, i sprawdzaj, czy przypadkiem nie wpadły do nich lub nie zagnieździły się w nich jeże. Jeśli tak, załóż rękawiczki i delikatnie wyciągnij je na zewnątrz. Możesz też spróbować włożyć do środka jakąś deskę lub drabinkę, po której jeże będą mogły wspiąć się na powierzchnię.

7.    Zabezpiecz staw ogrodowy czy basen
Jeże najprawdopodobniej nie dadzą rady się odratować, jeśli wpadną do stawu czy basenu, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie niebezpiecznych dla nich miejsc i zbiorników z wodą. Brzeg stawu możesz otoczyć na przykład niskim płotkiem z drewna.

 

budka krugielka 3 mkw pracownia cenyrolnicze pl

Fot. 5: Oryginalna budka dla jeża MKW Pracownia.

 

8.    Nie stosuj w ogrodzie substancji chemicznych
Jeże posilają się głównie insektami. Używając chemicznych środków owadobójczych w ogrodzie, nie dość, że zabierasz jeżom część ich pożywienia, to jeszcze stwarzasz dla nich ryzyko zatrucia chemikaliami. Sięgnij po naturalne sposoby zwalczania szkodników.

9.    Uważaj, kierując pojazdem
Jeże są najbardziej aktywne są jesienią, dlatego o tej porze roku napotkać je można także na ruchliwych ulicach. Zwierzęta prowadzą nocny tryb życia. Zwłaszcza po zapadnięciu zmroku zaleca się zachowanie wzmożonej ostrożności. Jeśli, widząc jeża, nie dasz już rady bezpiecznie zahamować, jedź pewnie dalej i postaraj się przejechać tak, by jeż znalazł się nie pod, a pomiędzy kołami. Z reguły wtedy jeżowi nie stanie się żadna krzywda, ponieważ odległość między podwoziem a asfaltem wystarcza.

10.     Chore lub zranione jeże natychmiast zabierz do weterynarza
Jeśli znajdziesz chorego, zranionego lub niedożywionego jeża, musisz działać szybko. Najpierw zanieś jeża do domu i zadbaj o to, by się posilił i, by było mu ciepło. Zawieź go do weterynarza lub powiadom organizację niosącą pomoc jeżom.

(Informacje na temat pomocy jeżom podane za zooplus.pl)

 

Za oknami jesień, temperatury powietrza obniżają się, a sezon wegetacyjny kończy. Jeże przygotowują się do zimy. Czas na pomoc im w bezpiecznym i spokojnym śnie zimowym.

Warto zobaczyć strony:

https://nestbox.eu/budka-dla-ssakow-model-jez

https://budkadlajeza.pl/wszystko-o-jezu

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu