kps

kps

CenyRolnicze
18 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0559 EUR EUR - 4.3309 GBP GBP - 5.0589 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Premier Morawiecki: Nie ma ważniejszej sprawy niż rolnictwo

Redakcja
Puda, Morawiecki, ASF, spotkanie z rolnikami

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się wczoraj spotkanie przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z ministrem Grzegorzem Pudą. W dyskusji wziął również udział premier Mateusz Morawiecki. – Spotkanie trwało ponad 3 godziny – i co istotne – to sami rolnicy mówili, że dużo lepiej rozmawiać jest tutaj, w ministerstwie, niż na ulicy – podkreślił Grzegorz Puda. Wg resortu rolnictwa, członkowie Agrounii nie chcieli wziąć udziału w tym spotkaniu. Michał Kołodziejczak uważa, że mieliśmy do czynienia z wyreżyserowana dla mediów szopką, która nie zmieni katastrofalnej sytuacji rolników.

 

Priorytetem jest odbudowa polskiego przetwórstwa

 

- Nie ma ważniejszej sprawy niż rolnictwo – stwierdził szef rządu zwracając się do uczestników dzisiejszych konsultacji. Premier Mateusz Morawiecki poprosił przedstawicieli rolników o zaprezentowanie najpilniejszych spraw z jakimi boryka się polskie rolnictwo. Zwrócił przy tym uwagę, że zależy mu nie tylko na informacji o tych problemach, które można rozwiązać stosunkowo szybko, ale też na tych, które wymagają perspektywy długookresowej.

 

- To kolejne z cyklu spotkań z rolnikami. Ustaliliśmy z premierem Mateuszem Morawieckim wiele ważnych kwestii między innymi dotyczących walki z ASF, ubezpieczeń rolniczych oraz Polskiego Ładu dla rolnictwa. Chcemy konsultować to z rolnikami i wprowadzać. Tematy są trudne, ale musimy rozmawiać. Jednym z priorytetów jest odbudowa polskiego przetwórstwa, które zostało zniszczone w latach 90-tych – zaznaczył minister Grzegorz Puda.

 

W ocenie szefa resortu rolnictwa dzisiejsze spotkanie było bardzo merytoryczne. – Spotkanie trwało ponad 3 godziny – i co istotne – to sami rolnicy mówili, że dużo lepiej rozmawiać jest tutaj, w ministerstwie, niż na ulicy podkreślił Grzegorz Puda.

 

Konieczna jest depopulacja dzików

 

W pierwszej części rozmów sytuację związaną z ASF przedstawił główny lekarz weterynarii Mirosław Welz. Tematyka walki z ASF była dominującym tematem rozmów.

 

Przedstawiciele rolników zwracali uwagę, że mają ogromne problemy z Polskim Związkiem Łowieckim, który nie realizuje depopulacji dzików. Podkreślali, że takie operacje zostały przeprowadzone m.in. w Niemczech czy we Francji.

 

Apeluję do Ministra Klimatu o to, aby bardziej skutecznie naciskał na Polski Związek Łowiecki. Tutaj również apel do PZŁ, aby podjęli skuteczną walkę z dzikami. Bez pomocy PZŁ walka z ASF jest bardzo trudna. My robimy wiele, ale bez odstrzału dzików tego po prostu się nie da wygrać – podkreślił minister Grzegorz Puda.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił rolników o swoim poparciu i zwrócił uwagę, że szereg spraw jest już rozwiązywanych, a kolejne będą sukcesywnie rozpatrywane. – Przedstawione dziś problemy zostaną rozpisane na poszczególne działania i w najbliższym czasie spotkamy się ponownie, aby ocenić stopień ich realizacji – zapewnił szef rządu.

 

Agrounia była nieobecna

 

W odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez przedstawicieli rolników minister Grzegorz Puda zapewnił, że w najbliższym czasie przedstawiona zostanie konkretna propozycja zmiany systemu ubezpieczeń, który od lat jest jedną z bolączek polskiego rolnictwa. W trakcie rozmów  z premierem i ministrem rolnictwa rolnicy zwracali uwagę na szanse i zagrożenia związane z Zielonym Ładem. Podkreślali znaczenie jakości żywności, jako najważniejszego atutu naszej produkcji rolnej. Podnosili jednocześnie kwestie kosztów związanych z realizacją tych celów.

 

Podczas wczorajszych konsultacji reprezentowane były następujące organizacje i związki zawodowe rolników: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, COBORU, Polska Izba Nasienna, Izba Zbożowo-Paszowa, NSZZ RI „Solidarność”, Zarząd ZPPRP, Narodowa Rada Rozwoju działająca przy Prezydencie RP, Polskie Stowarzyszenie Producentów i Przetwórców Konopi Przemysłowych (w organizacji), Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Krajowa Rada Drobiarstwa, Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu "POLDRÓB", Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność", Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona", Związek Zawodowy Rolników "Ojczyzna",  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność". Zaproszeni na spotkanie członkowie Agrounii nie chcieli wziąć w nim udziału. Szef tej organizacji, Michał Kołodziejczak, ma „nieco” odmienne zdanie na ten temat. Wg niego, przedstawiciele Agrounii nie chcieli wziąć udziału w wyreżyserowanej szopce, która miała odbyć się pod okiem kamer telewizyjnych.

 

Źródło/zdjęcie: MRiRW

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu