Czy AGROunia obali system?

Hanna Krugiełka
agro unia, srock, protest

„Wojna o wieś” - głosi napis na biało-czerwonym transparencie trzymanym przez rolnika, „O panią też będziemy walczyć” - mówi Michał Kołodziejczak, Lider AGROunii do dziennikarki TVP. Z jego ust pada mnóstwo ostrych, nawet bardzo ostrych słów pod adresem konkretnych polityków. Często zadaje pytanie: „Kto nami rządzi?”. ”Przecież tych ludzi trzeba odsunąć od polityki”- powtarza. O co walczy AGROunia? Czym skończy się ta walka? Mam skojarzenie z podobną walką sprzed wielu lat.

 

Ostatni strajk organizowany kilka dni temu przez AGROunię w Rękoraju pod Piotrkowem Trybunalskim trwał aż 33 godziny. Po uczestnikach było widać zmęczenie, jednak zapowiadają dalsze blokady w całym kraju. Przerażająco wyglądały traktory otoczone i zatrzymywane przez Policję.

 

Kilka cytatów z ostatnich dni

- Bronimy polską wieś, bronimy polskich producentów żywności - mówił Michał Kołojdziejczak w wieczór zapowiadający zgromadzenie (spisane z nagrania).

- Jesteśmy nie na rękę - akcentował.

- AGROunia stoi ością w ręku mediom (rolniczym) - Kołodziejczak ubolewał nad brakiem aprobaty i rozpowszechniania informacji o zgromadzeniach przez media.

- Mamy do pozałatwiania sprawy, mamy być skuteczni, a nie lubiani - mówił do związkowców.

- Nie wolno się cofnąć.( …) Nie cofniemy się - to kolejne słowa Michała Kołodziejczaka.

Prawdziwa opozycja jest na ulicy. Tu toczą się rozmowy o przyszłość polski” - brzmi jeden z opisów relacji zamieszczanych na profilu AGROunii.

Na temat tej organizacji pisałam już jakiś czas temu. Pod kątem formalności, rozmowy z liderem, założeń. Artykuł znajdą Państwo tutaj - kliknij.

Założenia AGROunii

 

Przypominając krótko, główne założenia AGROunii, przytoczę:

  • Stabilność gospodarstw rodzinnych,
  • Zdrowa żywność,
  • Bezpieczeństwo żywnościowe państwa,
  • Obrona rynku krajowego.

 

- Rolnictwo to ostatni bastion polskiego kapitału w gospodarce. Siłą naszego rolnictwa są bowiem gospodarstwa rodzinne, które produkują zdrową i wysoką jakościowo żywność. Naszym celem jest obrona rynku krajowego i ochrona naszych rodzin. Nasze dzieci zasługują na to, abyśmy zapewnili im bezpieczną przyszłość  - czytamy na stronie głównej AGROunii.

 

Skojarzenie - wspomnienie

 

Oglądam nagranie, które przedstawia lidera AGROunii potraktowanego przez policję dużymi ilościami gazu łzawiącego podczas blokad dróg krajowych 20. lipca br. w Srocku, w województwie łódzkim. Podczas blokady drogi nr 12, w okolicach Rękoraja (woj. Łódzkie)  zobaczyłam ogromną ilość Policji. W Ostródzie pod sądem zaobserwowałam 3 ciągniki i 4 wozy policyjne. Nie było mnie na miejscu, dlatego opisuję to co widziałam oglądając transmisję AGROunii na żywo.

 

KWS 814 200

KWS 814 200

 

Może jestem tchórzem, ale nie chcę pisać o polityce. Przedstawiam tylko własne obserwacje i własne przemyślenia. Dlatego też zacytuję w wykropkowaniem tytuł transmisji AGROunii z dnia 6. Lipca 2021 r. :”Tak wyglądają …-owskie represje”. To tylko kilka przykładów zdarzeń związanych w ostatnim czasie z AGROunią. Michał Kołodziejczak mówi, że często członkowie jego organizacji są spisywani, dostają mandaty, stają przed sądem.

 

policjant gaz srock cenyrolnicze pl

Źródło: Twitter Agro Unia

 

Może moje wspomnienie Państwa zaskoczy, ale na widok mnóstwa policji, zatrzymywania rolników podczas blokady wróciłam pamięcią do czasów dzieciństwa. Mimo, że byłam w szkole podstawowej, potem w liceum doskonale pamiętam trudny czas lat osiemdziesiątych. W podstawówce bawiłam się z koleżankami i kolegami w strajki. Taka była rzeczywistość, w której przyszło mi dorastać. O pewnych faktach z tego ciężkiego okresu dowiedziałam się dużo później z relacji Rodziców i innych źródeł.

 

Kiedy miałam kilkanaście lat moi znajomi chodzili na manifestacje. Ze względu na bezpieczeństwo musiałam zostawać w domu, chociaż trochę zazdrościłam rówieśnikom uczestniczenia w walce o wolność. Docierały do mnie relacje z chwil zrywu narodu.

 

Od urodzenia mieszkam w Poznaniu. To tu, w pobliżu mojego bloku, na Placu Adama Mickiewicza, nazwanym Placem Trzech Krzyży, w centrum miasta odbywały się manifestacje, które teraz opisuje Wikipedia: „Plac Mickiewicza i sam Pomnik Ofiar Czerwca 1956 stały się głównym miejscem manifestowania przez mieszkańców Poznania ich przywiązania do niezależności i walki o swoje prawa. Pomnik, przy każdej następnej rocznicy Czerwca lub innych z walką o wolność, był w szczególny sposób otaczany dozorem sił milicyjnych i Służby Bezpieczeństwa. […]. Po tych wydarzeniach symbol Poznańskich Krzyży stał się powszechnie rozpoznawalnym znakiem używanym przez opozycję: powracał na ulotkach, plakatach, znaczkach, w prasie podziemnej. Poznańskie Krzyże w naturalny sposób wyrażały swoją symboliką niepodległościowe i wolnościowe aspiracje Wielkopolan”.

 

grafika pozanan 56 cenyrolnicze pl

Oryginalna grafika z lat 80., która przedstawia symbolikę Poznańskich Krzyży i walk o wolność.

Autor: Paweł (patrz poniższa część artykułu)

 

- Często brałem udział w manifestacjach „Pod Krzyżami - mówi redakcji Paweł -  mieszkaniec Poznania. - W tamtych latach było to niebezpieczne. Często nas spisywano, karano mandatami, czy stawiano przed kolegium. Byliśmy narażeni na agresję tamtejszych służb. Poznaniak ma skojarzenia podobne do moich: - Obowiązywała zasada: „Dajcie mi człowieka, a paragraf i tak się znajdzie”. Tak było w latach 1984-89 i tak jest teraz - słyszę. Razem wspominamy czasy, gdzie trzeba było walczyć, demonstrować, konspirować Rok 1989 przyniósł ogromne zmiany. Jedni czują się częścią historii, inni dowiadują się o tym w szkole, od rodziców, dziadków.

 

We wspomnianych latach 80. Tak jak teraz często padały oskarżenia i kary z artykułów „niepolitycznych”, np. za namalowanie sprayem na murze symbolu wolnościowego, skazywano za dewastację mienia. Teraz sytuacja wygląda podobnie, rolnicy z AGROunii  często są np. spisywani, karani mandatami za wykroczenia drogowe i poddawani ciągłym kontrolom drogowym.

 

 

Lider AGROunii często odwołuje się do pamięci nieżyjącego Andrzeja Leppera. Jako ciekawostkę, zamieszczam link pokazujący kobietę, która przyjechała na strajk w Ostródzie. Kiedyś strajkowała z Andrzejem Lepperem - kliknij tutaj. 

 

Czy Michała Kołodziejczaka będziemy wspominać tak jak bohaterów lat osiemdziesiątych? Oprócz AGROunii manifestują, strajkują różne grupy społeczne. W ich przypadku również dochodziło do zamieszek i nieprzyjemnych incydentów. Kolejne strajki są zapowiadane na nadchodzące miesiące. Michał Kołodziejczak w swoich wystąpieniach podkreśla, że nie chodzi już tylko o rolników. Co będzie się działo dalej?

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz