zm skiba

kps

CenyRolnicze
29 marca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9886 EUR EUR - 4.3009 GBP GBP - 5.0300 DKK DKK - 0.5766
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Permakultura - jeszcze mało znany sposób uprawy

Hanna Krugiełka
ogrod, permakultura

Pomysł uprawy permakulturowej to efekt pracy nad ideą trwałej, zrównoważonej ekologicznie uprawy. Początkiem i wprowadzeniem samego pojęcia permakultury była opublikowana w Australii w 1978 r. książka pt. „Permaculture One”. Autorem tego przełomowego dla ogrodników dzieła jest biolog Bil Molis. Pomimo, że od powstania podwalin permakultury minęło już kilka dziesięcioleci, w Polsce nie jest jeszcze powszechnie znana i praktykowana, chociaż tak kontrastowa do tradycyjnej i dająca tyle satysfakcji, że chociażby tylko z tych względów warto zapoznać się  jej zasadami.

Angielsko-polska para artystów, projektantów ogrodów permakulturowych i hortikulturowych Grażyna Studzińska-Cavour i Slav Lion Grzędowski  (𝒂𝒏𝒂𝒍𝒐𝒈𝒖𝒆 𝑮𝒂𝒓𝒅𝒆𝒏 𝑺𝒄𝒖𝒍𝒑𝒕𝒖𝒓𝒆 & 𝑪𝒓𝒆𝒂𝒕𝒊𝒐𝒏) - o idei tego sposobu uprawy i aranżacji mówią pięknie: to kontrolowana dzikość.

Permakultura to nic innego jak sposób współistnienia z innymi żyjącymi istotami - wyjaśnia Tomasz Smolarek - właściciel świeżo założonego ogrodu permakulturowego. - Na ziemi i w przyrodzie jesteśmy gośćmi, musimy tak egzystować z otaczającym nas światem, aby nie wpływać negatywnie na życie, które nas otacza - dodaje. 

 

permakultura 1

Fot. 1 Grażyna Studzińska-Cavour i Slav Lion Grzędowski  (𝒂𝒏𝒂𝒍𝒐𝒈𝒖𝒆 𝑮𝒂𝒓𝒅𝒆𝒏 𝑺𝒄𝒖𝒍𝒑𝒕𝒖𝒓𝒆 & 𝑪𝒓𝒆𝒂𝒕𝒊𝒐𝒏)

 

Ogród permakulturowy to zaprzeczenie powszechnie praktykowanych zasad uprawy, w których wręcz walczymy z naturalnymi prawami natury. Walczymy to z mrozem, to ze słońcem, to z zasadowością gleby, to z wilgotnością. Wkładamy mnóstwo czasu i ponosimy koszty na przeciwdziałanie naturze. Permakultura to oferta zaakceptowania zastanego stanu i dopasowanie roślinności do warunków siedliska. Uprawa rodzimych gatunków. Tu nie ma chwastów, a są zioła, tu nie wyprasza się zwierząt, a są one naturalnymi sprzymierzeńcami i obiektami obserwacji. Ogród permakulturowy pozbawiony jest tradycyjnych grządek i nie wygląda tak jak wycięte szablonem kawałki różnych upraw. To „wild life”, w którym zdajemy się być bardziej gośćmi niż surowymi gospodarzami. Zarazem taki ogród jest wspaniałym miejscem odpoczynku i wsłuchania, wręcz wczucia w naturę.

Czym dokładnie jest ogród permakulturowy?
Ogród permakulturowy to inne podejście do ogrodnictwa. Idea ta dotyczy zarówno aranżowania przestrzeni ogrodu, jak i całego cyklu jego prowadzenia. Permakulturze podlegają wszystkie przestrzenie ogrodu; części warzywno-sadownicze, ogólnoużytkowe, dekoracyjne. Właściwie taki ogród naturalny stanowi spójną, harmonijną, naturalną całość. Dlatego też może zadziwiać i zachwycać.

Główną zasadą jest uprawa roślin, które naturalnie występują w danym klimacie oraz wykorzystanie surowców przyjaznych dla środowiska.

 

permakultura 2

Fot. 2 Grażyna Studzińska-Cavour i Slav Lion Grzędowski  (𝒂𝒏𝒂𝒍𝒐𝒈𝒖𝒆 𝑮𝒂𝒓𝒅𝒆𝒏 𝑺𝒄𝒖𝒍𝒑𝒕𝒖𝒓𝒆 & 𝑪𝒓𝒆𝒂𝒕𝒊𝒐𝒏)

 

„Ogród permakulturowy jest więc systemem interaktywnym, w którym każda część jest elementem łańcucha procesowego - deszczowa woda, rośliny, kompost zasilają się nawzajem i nic nie jest marnotrawione. Nie trzeba też importować żadnych surowców - do budowy zagonów służą okoliczne kamienie, gałęzie itp.” - pisze w swoim opracowaniu Agata Pavlinec.

(Źródło:https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/pielegnacja-ogrodu/ogrod-permakulturowy-zasady-aranzacja-i-korzysci-wynikajace-z-ogrodu-permakulturowego,24819.html?fbclid=IwAR0Ke1A5Pv6gG4XPlC0jS73Mz5eGAdNN8WhDrPDEur6tYD5Hh5DudGA2VUU )

Pani Grażyna Studzińska-Cavour opowiadając o swojej uprawie permakulturowej, dzieli się ciekawostką. W jej ogrodzie nie ma wytyczonych granic pomiędzy ścieżkami a trawą. W przypadku części z roślinami również często rezygnuje z potrzeby odgradzania ich od dywanu trawy.

Patrząc na ogród permakulturowy uderza nas - tradycjonalistów brak tak dobrze znanego schematu nasadzeń, pozornie panujący chaos. Wydaje się być niemożliwym pozbawienie ogrodu klasycznych rabat i grządek. Do tego taki ogród kieruje się prawami natury, dlatego funkcjonuje także odmiennie od większości znanych nam ogrodów czy działek. Jednak po chwilowym zaskoczeniu i wewnętrznym buncie przeciw takiej odmienności, permakultura ukoi i zachwyci każdego.

 

permakultura 3

Fot. 3 Grażyna Studzińska-Cavour i Slav Lion Grzędowski  (𝒂𝒏𝒂𝒍𝒐𝒈𝒖𝒆 𝑮𝒂𝒓𝒅𝒆𝒏 𝑺𝒄𝒖𝒍𝒑𝒕𝒖𝒓𝒆 & 𝑪𝒓𝒆𝒂𝒕𝒊𝒐𝒏)

 

Kilka podstawowych zasad ogrodu permakulturowego
Ogród permakulturowy jest systemem, działającym według pewnych praw. Warto je poznać, aby móc stworzyć własną „kontrolowaną dzikość” lub potrafić przenieść pewne jej elementy do tradycyjnie uprawianego ogrodu.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że permakultura opiera się na uprawie rodzimych gatunków roślin.

 

 

Sadzenie rodzimych gatunków roślin na obszarze, gdzie naturalnie one występują oraz ich uprawa daje znacznie lepsze efekty - tłumaczy Tomasz Smolarek, zajmujący się uprawą permakulturową. O uprawie mówi dalej:

- Mieszanie różnorodnych gatunków roślin przy sadzeniu, mobilizuje je do koegzystencji i nabierania odporności, co skutkuje lepszym wzrostem.

Permakultura opiera się na wykorzystaniu odnawialnych zasobów i sił natury. Dlatego z pomocą idzie wiatr, grawitacja, a przede wszystkim system permakultury wiąże się z wykorzystaniem wody deszczowej i nawozów naturalnych.

 

permakultura 4

Fot. 4 Grażyna Studzińska-Cavour i Slav Lion Grzędowski  (𝒂𝒏𝒂𝒍𝒐𝒈𝒖𝒆 𝑮𝒂𝒓𝒅𝒆𝒏 𝑺𝒄𝒖𝒍𝒑𝒕𝒖𝒓𝒆 & 𝑪𝒓𝒆𝒂𝒕𝒊𝒐𝒏)

 

Należy zadbać o cykliczność wszystkich systemów, począwszy od sadzenia, a skończywszy na kompostowaniu tak, aby zminimalizować ilość odpadów.

W permakulturze unika się monokultury, a założeniem jest dążenie do stabilności, która polega na koegzystencji roślin i zwierząt. Dużą uwagę zwraca się na obecność w ogrodzie owadów, szczególnie tych, które są zapylaczami roślin. W przestrzeniach ogrodu stawia się hotele dla owadów, dbając o jak najlepsze warunki dla ich bytowania i rozmnażania.

 

permakultura 5

Fot 5. W pięknie zaprojektowanej zielonej przestrzeni znakomicie prezentuje się budka dla owadów pszczeli raj MKW mała.
Taka budka dla owadów dostępna na: https://nestbox.eu/budka-dla-owadow-pszczeli-raj-mkw-mala

Autorzy zdjęcia: Grażyna Studzińska-Cavour i Slav Lion Grzędowski  (𝒂𝒏𝒂𝒍𝒐𝒈𝒖𝒆 𝑮𝒂𝒓𝒅𝒆𝒏 𝑺𝒄𝒖𝒍𝒑𝒕𝒖𝒓𝒆 & 𝑪𝒓𝒆𝒂𝒕𝒊𝒐𝒏)

 

Szczególnie ważną rolę w ogrodzie permakulturowym pełnią dżdżownice. Ich wielką rolą i dobrodziejstwem całego systemu jest spulchnianie gleby. Pozostałe zwierzęta też są niezmiernie ważne w permakulturze. Na przykład w sposób biologiczny zwalczają szkodniki oraz umilają czas ogrodnikom odgłosami i możliwościami obserwacji.

Ważną zasadą jest grupowanie gatunków roślin. Dobiera się je uwzględniając podobne wymogi siedliskowe, czyli np. razem uprawiane są gatunki lubiące wilgoć i cień, a w innym miejscu rośliny wymagające dużego nasłonecznienia.

W ogrodnictwie permakulturowym chodzi również o zminimalizowanie ingerencji w podłoże. Na absolutne ograniczenia należy zwrócić uwagę przy takich pracach jak przekopywanie bądź oranie gleby. Nawet chodzenie po glebie uprawnej jest również niepożądaną ingerencją w system.

Ciekawą ideą jest dążenie do zwiększenia powierzchni rabat poprzez obsadzanie ich w sposób wyglądający jak skręcenie wokół określonego punktu.

Ostatnia z głównych zasad permakultury to mulczowanie organiczne.

Ściółkowanie organicznymi resztkami jakimi na przykład jest trawa, słoma czy kora  - wszystko co w przyrodzie nas otacza - utrzymuje wilgoć w ziemi oraz z biegiem czasu przyczynia się do powstawania próchnicy - mówi  redakcji Tomasz Smolarek. - Ściółkowanie ogranicza parowanie wody z ziemi a tym samym częstotliwość podlewania roślin - uzupełnia wypowiedź.

 

 

permakultura 6

Fot. 6. Grażyna Studzińska-Cavour i Slav Lion Grzędowski  (𝒂𝒏𝒂𝒍𝒐𝒈𝒖𝒆 𝑮𝒂𝒓𝒅𝒆𝒏 𝑺𝒄𝒖𝒍𝒑𝒕𝒖𝒓𝒆 & 𝑪𝒓𝒆𝒂𝒕𝒊𝒐𝒏)

 

Założyć nowy ogród czy przekształcić stary?

Niewątpliwie łatwiej założyć ogród permakulturowy w miejscu, które nie jest dotknięte ingerencją człowieka. W takim, gdzie nie ma jeszcze nasadzeń „od sznurka”, naruszonej gleby, ani nie było stosowane nawożenie chemiczne. Należy dodać, że proces tworzenia ogrodu permakulturowego nie odbywa się w jednym sezonie. Twórcy analogue Garden Scuplpture&Creation tworzyli swoje polskie miejsce marzeń przez 17 lat, zaczynając od nieużytku na piaszczystej glebie, co stanowiło dodatkową trudność. W Anglii z kolei na glinie. Oczywiście działkę uprawianą tradycyjnie da się przekształcić w permakultur. Aby to osiągnąć należy zrobić to etapowo, wykorzystując stopniowo poszczególne założenia ogrodu permakulturowego i zamienić najpierw tradycyjny system uprawy w ekologiczny i z czasem też zamieniać gatunki roślin, pamiętając, aby wykorzystywać rodzime rośliny wieloletnie.

Permakultura to coś więcej niż tylko uprawa ogrodu, to swoista metoda sposobu życia, ściśle powiązanego z naturą i z możliwością czerpania z niej spokoju, radości życia i niezapomnianych obserwacji przyrody. Serdecznie zachęcam do tej metody uprawy i zgłębiania niezwykle ciekawej wiedzy na jej temat.

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu