Europarlament za zakazem hodowli klatkowej. Okres przejściowy do 2027

Paweł Hetnał
klatka, chów klatkowy, zakaz hodowli klatkowej, koniec ery klatkowej, koniec epoki klatkowej

W odpowiedzi na Europejską Inicjatywę Obywatelską (ECI) „End the Cage Age” europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedstawienie wniosków legislacyjnych zakazujących hodowli w klatkach w Unii Europejskiej. Taki zakaz mógłby zostać wcielony w życie do 2027 roku, po odpowiednim okresie przejściowym. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta w czwartek 558 głosami za, 37 przeciw, przy 85 eurodeputowanych, którzy wstrzymali się od głosu. 

 

Posłowie twierdzą, że alternatywy dla hodowli klatkowej istnieją i są z powodzeniem wdrażane w wielu państwach członkowskich. Te alternatywne systemy powinny być dalej ulepszane i wspierane na poziomie państw członkowskich. Aby jednak zapewnić równe warunki dla rolników w całej Unii Europejskiej, posłowie zgodzili się, że potrzebne jest prawodawstwo unijne.

 

Okres przejściowy i odpowiednie wsparcie

 

Posłowie twierdzą, że stopniowe zaprzestanie używania klatek powinno opierać się na podejściu dla poszczególnych gatunków, które uwzględniałoby cechy charakterystyczne różnych zwierząt i zapewniało, że wszystkie mają systemy chowu odpowiadające ich specyficznym potrzebom. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian legislacyjnych rolnikom i hodowcom zwierząt gospodarskich należy zapewnić odpowiednio długi okres przejściowy i odpowiednie wsparcie. Mogłoby to obejmować odpowiednie usługi doradcze i szkoleniowe, zachęty i programy finansowe, aby zapobiegać utracie przez rolników przewagi konkurencyjnej i zapobiegać przenoszeniu produkcji rolnej UE do miejsc, w których normy dobrostanu zwierząt są niższe niż w UE.

 

Posłowie wzywają również do bardziej kompleksowej polityki żywnościowej, aby wesprzeć przejście w kierunku bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego, ale także zapobiec porzucaniu produkcji zwierzęcej przez małe i średnie gospodarstwa i zatrzymaniu jej dalszej koncentracji w rękach kilku dużych gospodarstw.

 

 

Import w standardzie europejskim

 

Polityka uczciwego handlu, która zapewnia równe warunki działania, jest warunkiem wstępnym wyższych standardów europejskich, mówi Parlament. Komisja i państwa członkowskie powinny zatem bardziej skoncentrować się na wprowadzeniu skutecznych kontroli celnych, aby zapewnić, że importowane produkty rolno-spożywcze spełniają unijne normy dobrostanu zwierząt.

 

Posłowie chcą, aby wszystkie produkty zwierzęce importowane do UE były produkowane w pełnej zgodności z odpowiednimi przepisami UE, w tym z wykorzystaniem systemów hodowli bezklatkowej. Domagają się ponownej oceny istniejących umów handlowych, aby zapewnić spełnienie tych samych norm dobrostanu zwierząt i jakości produktów. Wzywają również Komisję do promowania dobrostanu zwierząt na arenie międzynarodowej.

 

Posłowie wzywają również Komisję do przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego karmienia kaczek i gęsi do produkcji foie gras.

 

Dodajmy, iż europejska inicjatywa obywatelska „ End the Cage Age ” została zarejestrowana w Komisji Europejskiej 5 września 2018 r. Do czasu jej złożenia inicjatywa zyskała poparcie prawie 1,4 mln sygnatariuszy z całej UE, przy wymaganym progu podpisów spotkał się w 18 państwach członkowskich. Posłowie do PE omówili inicjatywę obywatelską wraz z jej organizatorami, komisarzami i przedstawicielami innych organów UE podczas wysłuchania publicznego w dniu 15 kwietnia.


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz