Zielony Ład na Czarnym Lądzie?

Redakcja
Afryka, rolnictwo, zielony ład

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wezwała do stworzenia Afrykańskiego Zielonego Ładu, który, podobnie jak Europejski Zielony Ład, byłby „centralnym punktem” odbudowy Afryki.

 

Przemawiając podczas sesji otwierającej Forum UE-Afryka na temat zielonych inwestycji w Afryce, Ursula Von der Leyen nazwała Europejski Zielony Ład „nową energią dla wzrostu i centralnym elementem naprawy” Unii Europejskiej (UE). W związku z tym przywódca unijnej władzy wykonawczej uważa, że ​​„to samo może dotyczyć Afryki” poprzez utworzenie „Afrykańskiego Zielonego Ładu na rzecz silniejszej i lepiej prosperującej Afryki”. - Zielona transformacja to nie tylko konieczność walki ze zmianami klimatycznymi. Zielona transformacja jest największą szansą gospodarczą naszych czasów i może być motorem naszego ożywienia, zarówno w Europie, jak i w Afryce – podkreśliła Von der Leyen.

 

Von der Leyen podała przykład energii odnawialnej, która „w tej chwili jest tańsza niż większość innych źródeł energii i tworzy więcej miejsc pracy”, zauważając, że przy „właściwej inwestycji” może „napędzać rozwijający się przemysł w Afryce”. - Potencjał zielonej gospodarki w Afryce jest ogromny: od gospodarki odpadami po rolnictwo przyjazne dla klimatu, zielone inwestycje mogą napędzać odbudowę Afryki - kontynuowała.

 

Podkreślając niektóre „ważne inicjatywy”, takie jak afrykański sojusz na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym i afrykański zielony program stymulujący, przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że ​​zamierza omówić z rządami afrykańskimi „w jaki sposób Europa może być partnerem Afryki” w tych projektach.

 

W tym sensie Von der Leyen odniosła się do wspólnej pracy UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, która ma na celu „pokrycie ryzyka zielonych inwestycji w Afryce, dokonywanych przez prywatnych inwestorów lub rządy krajów afrykańskich.

 

Zakończyła swoje przemówienie, podkreślając, że „zielone inwestycje są wspólnym interesem Europy i Afryki”, a teraz nadszedł czas, aby „przedyskutować, jak dalej je realizować, zwłaszcza przed COP26 [Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych 2021] i szczytem UE-Afryka ”. COP26 będzie 26. konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w Glasgow w Szkocji w dniach 1–12 listopada 2021 r.

 

 

Źródło: euractiv.com  

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz