kowalczyk

kps

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

Agro Unia: 40% z Funduszu Odbudowy w tym z KPO powinno trafić na polską wieś

Redakcja
banknoty, dwieście złotych, polska waluta, złotówki

- Krajowy Plan Odbudowy powinien być planem na zasypanie podziałów między polską wsią, małymi miasteczkami, a dużymi miastami. Dotychczasowe informacje przedstawiane przez pana i pański rząd pokazują, że pieniądze z KPO jeszcze bardziej te podziały zwiększą. Nalegamy by pieniądze Funduszu Odbudowy przyczyniły się do wzmocnienia gospodarstw domowych. Pieniądze muszą trafić do ludzi do gospodarstw domowych, a nie do korporacji czy spółek skarbu państwa – apeluje Agro Unia w liście skierowanym do premiera. 

 

- Wypracowany przez rząd PiS z udziałem Lewicy plan wydawania pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie uwzględnia mieszkańców wsi i małych miasteczek. Stworzyliście wspólnie plan dyskryminacji polskiej prowincji. Od początku 2021 roku AGROunia pyta ile pieniędzy z KPO będzie przeznaczonych na polską prowincje? Nie dostaliśmy odpowiedzi na żadne z zadawanych przez nas pytań. Chcemy wiedzieć ile pieniędzy według waszego podziału trafi na polską wieś – domaga się organizacja Michała Kołodziejczaka.

 

40% mieszkańców Polski mieszka na wsi. Agro Unia nie zgadza się na kontynuacje polityki wykluczeń dla ponad 15 milionów Polaków. Epidemia COVID-19 pokazała jak bardzo jesteśmy słabi. Organizacja wskazuje, iż 40% z Funduszu Odbudowy w tym z KPO powinno trafić na polską wieś.

 

 

Wg Agro Unii polskie rolnictwo musi stać się nowoczesne i innowacyjne. Produkcja żywności powinna tworzyć symbiozę z przyrodą. Nie tylko retencja wody, ale także innowacyjne używanie jej i stosowanie w rolnictwie za pomocą najnowszych technologii bez strat. - To jest nasze wspólne zadanie na najbliższe lata. Zielona energia w rolnictwie to podstawa i gwarancja pewności niezależnej produkcji żywności najwyższej jakości. Cyfrowe rozwiązania w rolnictwie, produkcji i przetwórstwie żywności muszą zostać jak najszybciej wprowadzone. Brak pieniędzy przeznaczonych na ten cel będzie ciosem w polski rynek żywności. Do dziś poza AGROunią o polskie rolnictwo i produkcje żywności w KPO nikt się nie upomniał. Nie został stworzony plan wzmacniania odporności i odbudowy rolnictwa - to pokazuje słabość polityki rolnej w Polsce – wskazuje organizacja.

 

Pandemia Covid-19 pokazała jak ważne są krótkie łańcuchy dostaw oraz dystrybucja żywności. Sprzeciwiamy się przeznaczaniu środków z całego Funduszu Odbudowy tym bardziej z KPO do Spółek Skarbu Państwa, które upomniały się o pieniądze na inwestycje związane ze skracaniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno spożywczym. Pieniądze wydane w taki sposób osłabią wolnorynkowość i równowagę konkurencji w Polsce. Należy podkreślić, że rolą spółek z udziałem Skarbu Państwa nie może być ograniczanie rozwoju rodzinnych firm i zabieranie pieniędzy na ich rozwój. Budowa potencjału w sektorze żywności musi należeć do rodzinnych firm, a nie korporacji i spółek z udziałem Skarbu Państwa.

 

- Razem z Lewicą pański rząd nie przewidział, że pierwszym problemem po pandemii Covid-19 będzie kryzys na rynku żywność. Mówiąc wprost: żywność w sklepach będzie coraz droższa. Nie stworzyliście na to rozwiązania. Pominęliście podstawową potrzebę Polaków czyli postęp do żywności, a za waszą nową transformacje gospodarki chcecie zrobić kosztem najbiedniejszych. Nie zgadzamy się na to i My stajemy po stronie ludzi. Małe wioski i miasteczka to przede wszystkim ludzie, którym należy się dostęp do usług medycznych, którego dziś nie posiadają. Należy jak najszybciej zniwelować wykluczenie komunikacyjne wynikające z braku dostępu mieszkańców prowincji do komunikacji publicznej. Bardzo dużo mówi się o potrzebie budowy mieszkań w dużych miastach. My pytamy: ile pieniędzy z Funduszu Odbudowy będzie przeznaczonych na budownictwo mieszkań w małych miejscowościach? Nie zgadzamy się na marginalizowanie mieszkańców prowincji w tej dziedzinie – pisze do premiera Michał Kołodziejczak, który po raz kolejny kieruje prośbę o spotkanie.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu