kps

kojs

CenyRolnicze
11 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7514 EUR EUR - 4.5628 GBP GBP - 5.3050 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


11.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-226,75 (+ 1,45%), kukurydza CZE21-258,50 (+0,68%), rzepak SIE21-543,25 (+2,11%) [euro/t

10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

ph konrad

agrifirm

Bruksela coraz bliżej wycofania hodowli klatkowej. Komisarz Wojciechowski popiera ten pomysł

Redakcja

Podczas trzygodzinnego wysłuchania publicznego, które odbyło się wczoraj w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age” (koniec ery klatkowej), którą podpisało 1,4 miliona osób we wszystkich państwach członkowskich UE, przekonywano europarlamentarzystów, że nadszedł czas, aby Bruksela zniosła praktyki o przetrzymywaniu w klatkach setek milionów zwierząt hodowlanych. Inicjatywa „End the Cage Age” została ciepło przyjęta przez trzech komisarzy obecnych podczas debaty oraz kilkudziesięciu posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy zabierali głos.

 

Norbert Lins, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Grupa Europejskiej Partii Ludowej, Niemcy) stwierdził, że „większość debatujących z zadowoleniem przyjęła tę inicjatywę” i zauważył, że „piłka jest teraz po stronie Komisji”.

 

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Komisja Europejska udzieli formalnej odpowiedzi na wezwanie obywateli. Inicjatywa wzywa UE do stopniowego wycofywania klatek w hodowli zwierząt. Klatki ograniczają zdolność zwierząt hodowlanych do poruszania się, ograniczając je do małych przestrzeni, uniemożliwiając im wykonywanie ważnych naturalnych zachowań, takich jak trzepotanie skrzydeł lub wyciąganie się.  

 

Věra Jourovà, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość, powiedziała podczas przesłuchania: „Inicjatywa walczy o sprawę aktualną w debacie publicznej, która ma na celu poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych i inwestowanie w zrównoważone rolnictwo. Są to ważne cele, które Komisja przyjęła w swoich ambicjach politycznych w zakresie projektowania uczciwych, zdrowych i przyjaznych dla środowiska systemów żywnościowych i które znalazły swoje odzwierciedlenie w strategii „od pola do stołu” przyjętej w maju ubiegłego roku ”.

 

Stella Kyriakides, komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała podczas przesłuchania: „Podejmujemy kroki w celu wymiernych działań, ponieważ, jak wielokrotnie powtarzałem, dobrostan zwierząt i ich zdrowie są bardzo ważne w naszym programie”. Dodała: „Jesteśmy bardzo świadomi, że musimy zrobić więcej i musimy dążyć do tego, by być lepszym. Jesteśmy do tego absolutnie zdeterminowani. Europejska inicjatywa obywatelska jest tego aktualnym przypomnieniem.”.

 

Janusz Wojciechowski, komisarz ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, powiedział podczas przesłuchania, że ​​unijne dotacje dla rolników i fundusze na odbudowę, które „mogą być również częściowo wykorzystane do wycofania chowu klatkowego i wdrożenia metod alternatywnych”. „Macie pełne wsparcie Komisji Europejskiej w przeprowadzaniu tej transformacji” - dodał.

 

Olga Kikou, szefowa organizacji Compassion in World Farming EU i jedna z obywateli prowadzących europejską inicjatywę obywatelską „End the Cage Age”, powiedziała: „UE twierdzi, że jest liderem w dziedzinie dobrostanu zwierząt, ale każdego roku nadal skazuje ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych na życie w ciasnych klatkach. Ta średniowieczna praktyka jest nie tylko okrutna, ale także całkowicie niepotrzebna, ponieważ istnieją i są stosowane w niektórych częściach UE systemy bezklatkowe. Kilka państw członkowskich i przedsiębiorstw już porzuciło klatki, a teraz nadszedł czas, aby reszta UE nadrobiła zaległości. Zgodnie z ambicjami europejskiej strategii Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu” wzywamy Komisję Europejską do zaproponowania wycofania klatek w hodowli poprzez przegląd dyrektywy z 1998 r. w sprawie ochrony zwierząt hodowlanych” - podsumowała.

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu