Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Burzliwe demonstracje rolników we Francji. Protestujący nie szczędzili gnojowicy i obornika

Redakcja
UM Dijon

We Francji trwają demonstracje rolników przeciwko reformie rolnej Unii Europejskiej. Do burzliwego protestu doszło w Dijon, gdzie doszło do starć z policją. Na budynek miejscowego urzędu polała się obficie gnojowica, a na ulicy wysypano obornik. Jutro rolnicy zamierzają blokować drogi w Tuluzie.

 

We Francji rolnicy mobilizują się przeciwko reformie europejskiej polityki rolnej. Wczoraj (6 kwietnia 2021 r.) doszło do zamieszek w Dijon, gdzie stawiło się ok. 300 rolników. Wielu z nich przywiozło ze sobą transparenty, na których można było wyczytać takie hasła jak „Macron, nie rób żadnych bzdur - wkrótce wybory”. Do manifestacji wezwały struktury regionalnego Francuskiego Stowarzyszenia Rolników (FNSEA) oraz organizacja młodych rolników JA.

 

Demonstranci zebrali się przed budynkiem regionalnego departamentu ds. środowiska i planowania przestrzennego (Dréal). Rolnicy podpalili opony i palety oraz sforsowali bramę do budynku urzędu. Doszło również do starć z policją. Jeden z funkcjonariuszy trafił do szpitala, a kilku rolników zostało aresztowanych. Wobec demonstrujących użyto gazu łzawiącego. Pod budynkiem urzędu polała się obficie gnojowica. Podobne sceny niedawno miały miejsce w innym francuskim mieście Clermont-Ferrand.

 

Rolnicy wywierają tym samym presję na rząd i wzywają do „zrównoważonej i sprawiedliwej” wspólnej polityki rolnej (WPR) . W szczególności hodowcy bydła obawiają się, że obecnie negocjowana reforma rolna UE spowoduje znaczne straty finansowe w ich gospodarstwach. -Według naszych szacunków dzięki tej reformie stracimy około 80 euro na hektar. To 52 miliony euro na rolnictwo w Centre-Val de Loire – uważa Franck Leprêtre, prezes regionalnego oddziału FNSEA. Działacz obawia się, że wielu rolników nie będzie w stanie uczestniczyć w nowych regulacjach ekologicznych.

 

To nie koniec protestów. Rolnicy z południa Francji zapowiedzieli na jutro duży wiec w Tuluzie. Podczas „Akcji Escargot” kolumny ciągników mają o poranku ograniczyć ruch na obwodnicy miasta. Po południu planowana jest akcja protestacyjna przed prefekturą w centrum Tuluzy.Francuski minister rolnictwa Julien Denormandie jest zatem pod znaczną presją. Podczas negocjacji trójstronnych w Brukseli, oczekuje się od niego aby nie akceptował żadnych dalszych ustępstw ze szkodą dla francuskich rolników.

 

 

 

Fumier, lisier, gravats, arbres brûlés, pneus et palettes incendiés sur la voie publique… François Rebsamen remercie les...

Opublikowany przez Ville de Dijon Wtorek, 6 kwietnia 2021

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy spłacą długi Bielmleku? Możliwe strajki ok

- Według najnowszych informacji krążących na rynku oraz uzys

Tysiące francuskich rolników w burzliwym proteście

Wczoraj, około 800 ciągników i  5000 demonstrantów poja

Rolnicy wściekli po obniżce ceny skupu mleka. Ciąg

Członkowie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole protest