kojs

kps

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Unijna wieprzowina szerszym strumieniem popłynie do USA?

Redakcja

Tymczasowe zawieszenie amerykańskich ceł pozwoli wznowić część eksportu produktów rolno-spożywczych z UE do USA, w tym wieprzowiny. Obie strony zgodziły się zawiesić na okres czterech miesięcy wszystkie cła odwetowe nałożone na eksport, które zostały narzucone w sporze z Airbusem i Boeingiem. 

 

Zawieszenie pozwala obu stronom skupić się na rozwiązaniu tego długotrwałego sporu. Stanowi ważny impuls dla eksporterów z UE, ponieważ Stany Zjednoczone otrzymały zezwolenie na podniesienie ceł na 7,5 mld USD wywozu z UE do USA. Podobnie, cła unijne zostaną zawieszone w przypadku eksportu Stanów Zjednoczonych do UE o wartości około 4 mld USD.

 

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej i komisarz ds. Handlu Valdis Dombrovskis powiedział, że to znaczący krok naprzód relacjach handlowych UE-USA. - To oznacza reset w naszych relacjach z naszym największym i najważniejszym ekonomicznie partnerem. Zniesienie tych taryf jest korzystne dla obu stron w czasie, gdy pandemia szkodzi naszym pracownikom i naszej gospodarce. Zawieszenie to pomoże przywrócić pewność i zaufanie, a tym samym da nam przestrzeń do znalezienia kompleksowego i długotrwałego rozwiązania negocjacyjnego. Pozytywne stosunki handlowe między UE a Stanami Zjednoczonymi są ważne nie tylko dla obu stron, ale także dla całego handlu światowego – uważa Dombrovskis.

 

Spór amerykańsko-unijny o subwencje dla przemysłu lotniczego trwa już od kilkunastu lat. USA i Unia Europejska oskarżyły się wzajemnie o udzielanie niedozwolonego wsparcia finansowego gigantom lotniczym: Bruksela - Airbusowi, a USA - Boeingowi. W kwietniu 2019 r. WTO przyjęła ostateczny raport, potwierdzając, że amerykańskie dotacje dla Boeinga nadal powodują znaczną szkodę dla Airbusa. W maju WTO orzekła z kolei, że subwencje UE dla Airbusa niekorzystnie wpłynęły na Stany Zjednoczone.

 

W październiku 2019 r. biuro przedstawiciela USA ds. handlu opublikowało listę setek produktów przemysłowych i rolnych z UE, na które zostały nałożone dodatkowe opłaty celne. Znalazły się na niej m.in. wino, masło, jogurty, kawa, wybrane gatunki serów, produkty z wieprzowiny i oliwa z oliwek z Hiszpanii i Francji.

 

 

Źródło: pig333.com/Forbes

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu