Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Rolnicy z Pomorza chcą się spotykać i dyskutować. Przy marszałku powstanie rada

Redakcja
pomorskie.eu

Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą przede wszystkim opłacalności produkcji rolnej, niskich cen skupu żywca wieprzowego, drobiowego, których produkcją zajmuje się wiele gospodarstwach w naszym województwie. Niepokoi również rezygnacja wielu rolników z hodowli trzody chlewnej, zwłaszcza tej rodzimej, która charakteryzowała wiele powiatów, np. starogardzki – mówi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

 

Marszałek województwa pomorskiego spotkał się z przedstawicielami organizacji rolniczych z regionu, by omówić najważniejsze problemy tej branży. Spotkanie odbyło się w piątek 26 lutego 2021 r. Uczestniczyli w nim marszałkowie Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz m.in. członkowie zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej, regionalnych związków hodowców i Związku Gmin Pomorskich.

 

W województwie pomorskim działa ponad 60 tys. gospodarstw rolnych. Jak podkreślał Rafał Mładanowicz, delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych, w tej chwili największym  problemem są relacje popytowo-podażowe, czyli brak kontroli nad tym co jest produkowane a tym, co jest importowane. - Trzeba też wspomnieć o bezpieczeństwie żywnościowym, czyli o lukach w kontroli jakości żywności, tej która jest dostępna na rynku i która jest importowana. Mówimy też o wspólnej polityce rolnej na najbliższe lata, a to jest ważny powód do dyskusji dla wielu gospodarstw towarowych – dodał Mładanowicz.

 

Samorząd województwa pomorskiego realizuje szereg zadań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich mających na celu promocję rolnictwa i żywności produkowanej w naszym regionie. Są to m.in. prowadzenie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego –Pomorskie, organizacja sympozjów rolniczych czy finansowanie udziału producentów żywności na największych krajowych targach rolno-spożywczych, czy współorganizacja wystaw zwierząt. – Współfinansujemy Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe, tak ważne w dzisiejszych czasach postępujących zmian klimatycznych. Staramy się wspierać rolników również w trudnych sytuacjach, jak na przykład walka z ASF – mówi Krzysztof Pałkowski zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

 

W odpowiedzi na problemy pomorskiego rolnictwa marszałek Struk zadecydowała o utworzeniu Pomorskiej Rady Rolniczej przy samorządzie województwa. Zadaniem PRR będzie dyskusja na temat aktualnego stanu rolnictwa i gospodarki żywnościowej województwa pomorskiego.

 

- Będzie to m.in. przygotowanie stanowisk, rezolucji, które będą kierowane do administracji rządowej, samorządowej, ale także do instytucji zajmujących się sprawami rolników. Chcielibyśmy, żeby na tym forum przedstawiciele wszystkich środowisk rolniczych mogli się wypowiadać i tworzyć odpowiednie postulaty – mówił Mieczysław Struk..

 

- To jest krok przełomowy – mówił podczas spotkania Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. – Jest ogromna potrzeba spotkań i dyskusji, bo rolnictwo pomorskie czeka wiele nowych wyzwań dotyczących np. Wspólnej Polityki Rolnej 2021-2027. Takie wsparcie ze strony samorządu województwa jest dla nas bardzo cenne – podkreślał Burzyński.

 

Do składu Pomorskiej Rady Rolniczej zostaną zaproszeni m.in. przedstawiciele Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej, delegat Pomorskiej Izby Rolniczej do Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz po jednym przedstawicielu Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego, Pomorskiego Związku Hodowców Koni, Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mięsnego, Pomorskiego Związku Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Związku Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt, Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz, Okręgowego Związku Hodowców Zarodowej Trzody chlewnej w Gdańsku, Związku Gmin Pomorskich.

 

 

Źródło: pomorskie.eu

Może zainteresuje Cię również:

ISW: Cena utrzymana, ale wzrasta zainteresowanie t

Dzisiejsza licytacja na małej niemieckiej giełdzie tuczników

W Danii wzrosła cena tuczników. Pierwsza podwyżka

Po miesiącu stagnacji, dzisiaj duńska giełda zaskoczyła podw

Ceny tuczników: Stagnacja i symboliczne ruchy. Naj

- Chyba wszyscy oczekujemy już rozpoczęcia sezonu grillowego