kps

kowalczyk

CenyRolnicze
06 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8066 EUR EUR - 4.5829 GBP GBP - 5.2908 DKK DKK - 0.6163
Archiwum


06.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-253,50 (+ 2,01%), kukurydza CZE21-258,25 (+2,89%), rzepak SIE21-540,50 (+3,49%) [euro/t

05.05.2021 13:22 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,50 zł/kg, średnia: 6,96 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

ph konrad

agrifirm

Parlament Europejski podzielony ws. promowania ekologicznych produktów rolnych. Za dużo ideologii

Redakcja

Wielu europosłów krytykuje promocję sprzedaży produktów rolnych w Unii Europejskiej. W ich opinii zbyt wiele środków zostanie skierowanych na reklamę artykułów ekologicznych. Oburzenie wywołuje również dyskutowany zakaz promowania czerwonego mięsa.

 

Europosła Herberta Dorfmanna niepokoi fakt, że unijne programy promocji w większości stawiają na ekologiczne produkty rolne, chociaż stanowią one zaledwie 7% produkcji rolnej w UE. W jego opinii w promowaniu unijnych produktów rolnych, ideologia odgrywa zbyt dużą rolę. 

 

- Ponad jedna czwarta budżetu UE na promocję produktów rolnych przeznaczona jest na reklamę sprzedaży produktów ekologicznych - skarży się poseł do Parlamentu Europejskiego Herbert Dorfmann z Chrześcijańskich Demokratów - Produkty ekologiczne z udziałem 7% produkcji rolnej w UE są zatem wyraźnie nadreprezentowane - podkreśla Dorfmann krytykując Komisję Europejską, która za wszelką cenę chce egzekwować swój Zielony Ład.

 

Przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim Norbert Lins (CDU) również zarzucił Komisji Europejskiej chęć wprowadzenia strategii „od pola do stołu” tylnymi drzwiami, bez czekania na odpowiedni proces legislacyjny.

 

Wielu posłów podzieliło tę opinię. Tylko Niemiec Martin Häusling z Zielonych bronił programu prac Komisji UE na 2021 r., argumentując, że jeśli udział rolnictwa ekologicznego ma wzrosnąć do 25% do 2030 r., to konieczna jest szeroka kampania promująca taką żywność.

 

Wolfgang Burtscher, Dyrektor Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej, uzasadnił podział środków. - UE skoncentruje się na promowaniu zrównoważonej produkcji rolnej - powiedział Burtscher. Rolnictwo ekologiczne jest jednym ze zrównoważonych systemów. Jeżeli w przyszłości reforma WPR i planowane ekoprogramy będą wspierać zrównoważoną produkcję wykraczającą poza rolnictwo ekologiczne, to produkty również mogłyby być promowane w tych ramach.

 

Innym punktem spornym jest promocja czerwonego mięsa. Komisja Europejska chciałaby ograniczyć promocję sprzedaży wołowiny i wieprzowiny. Wielu posłów było oburzonych. Rumuński deputowany Daniel Buda wezwał do zaniechania takich prób.

 

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu