kojs

kps

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

zm skiba

ph konrad

Pasy uprawne wolne od oprysków i nawozów? Choroby, szkodniki i niższe plony

Redakcja
Pixabay

Jednym z ekoschematów zawartych w projekcie Wspólnej Polityki Rolnej na kolejne lata jest propozycja zakładania pasów uprawnych wolnych od środków ochrony roślin i nawozów. Zdaniem samorządu rolniczego, taka praktyka jest nie do zaakceptowania. Pozostawienie dwóch pasów o powierzchni 20 % wpłynie niekorzystnie na stan uprawy tj. zwiększy zachwaszczenie nie tylko w pasach, ale i również całej plantacji.

 

- Brak stosowania środków ochrony roślin doprowadzi do porażenia plantacji chorobami oraz szkodnikami. Praktyka ta doprowadzi do obniżenia uzyskanych plonów oraz obniży jakość zebranego ziarna, szczególnie stosowanie pasów wewnątrz uprawy. Dodatkowo obowiązek obsiewania pasów innym gatunkiem niż pozostała część działki jest utrudnieniem czasochłonnym oraz spowoduje dodatkowe nakłady finansowe. Stanowi to ograniczenie dla gospodarstw nasiennych. Ponadto nie będzie możliwa do zrealizowania w niektórych regionach Polski ze względu na duże rozdrobnienie gospodarstw – czytamy w opinii do tej propozycji Krajowego Związku Izb Rolniczych.

 

Pomoc w ramach tego ekoschematu* będzie przyznawana do upraw na gruntach ornych, na których pozostawiono co najmniej dwa pasy wolne od środków ochrony roślin i nawozów, zajmujące co najmniej 20% działki rolnej. Co najmniej jeden pas musi znajdować się wewnątrz uprawy rolnej.

 

 

 

Pasy:

-  jeśli znajdują się wewnątrz uprawy, to powinny mieć szerokość minimum 9 m,

-  jeżeli uprawa rolna przylega do granicy lasu, to jeden z pasów musi przebiegać wzdłuż całej granicy rolno-leśnej i mieć szerokość minimum 6 m,

-  nie mogą do siebie przylegać,

- powinny być obsiane innym gatunkiem niż pozostała część działki rolnej.

 

Utworzone na polu pasy mogą mieć charakter rotacyjny (w cyklu rocznym).

 

Na wydzielonych pasach obowiązuje:

-  zakaz stosowania nawozów mineralnych,

- zakaz stosowania środków ochrony roślin,

- zakaz stosowania komunalnych osadów ściekowych,

- zakaz składowania obornika, słomy, siana, odpadów.

 

*Ekoschematy mają za zadanie stworzenie zachęt dla rolników do realizacji korzystnych praktyk dla środowiska i klimatu, a jednocześnie wykreowanie możliwości ukierunkowania wsparcia na przejście na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo. Ekoschematy będą miały charakter dobrowolnej dla rolników (ale obowiązkowej do wprowadzenia w Planie) rocznej płatności. Państwa członkowskie będą zobowiązane do przeznaczenia na ten instrument co najmniej 20% płatności bezpośrednich. Instrument ten będzie tak zaprojektowany aby w jak największym stopniu realizować korzyści środowiskowe i potrzeby rolników, a także aby zapewnić absorpcję środków, które muszą być zagospodarowane w ramach tego celu.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu