Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Michał Kołodziejczak: Polski rolnik nie będzie parobkiem Europy

Redakcja
Agro Unia

Dzisiaj przed ministerstwem rolnictwa odbyła się konferencja prasowa z udziałem Michała Kołodziejczaka, która dotyczyła projektu Wspólnej Polityki Rolnej. – Jest to tak naprawdę 150 stron bzdur, głupot i regulacji, które będą największym wrogiem polskiego rolnictwa w następnych latach – przestrzega lider Agro Unii.

 

- To jest 150 stron pokazujących, że polski rolnik ma być parobkiem Europy, a my nie jesteśmy i nim nie będziemy. Polska to nie jest kolonia. My nie wyrażamy na to wszystko zgody. To dokument napisany w sposób niezrozumiały, tak aby rolnicy nie mogli tego przyswoić i poświęcić temu odpowiedniej ilości czasu. My jako producenci najlepszej w Unii Europejskiej żywności, żądamy aby dopłaty do rolnictwa były takie jak Prawo i Sprawiedliwość nam wszystkim obiecywało. W Projekcie WPR nie ma ani jednego zapisu, o którym zapewniał nas PiS. Nie ma ani jednego zdania na temat tego, że te dopłaty będą równe. Nie ma ani jednego zdania na temat tego, że dopłaty trafią w sposób prosty i jasny do wszystkich rolników. Tutaj natomiast są zapisy, że te dopłaty trafią do dużych, cwanych i nieuczciwych firm i grup producenckich. Ten dokument ukierunkuje polskie rolnictwo na skansen i małe gospodarstwa, a z drugiej strony idziemy w stronę Ameryki i w Polsce będą wielkie farmy, które będą w posiadaniu tysięcy hektarów ziemi i będą produkować żywność słabej jakości. Żywność dobra i tania – to się po prostu wyklucza. Mieliśmy mieć dopłaty jak nasi koledzy po fachu w Europie Zachodniej. Dzisiaj proponuje się przyznawanie dopłat bardzo różnymi wymaganiami. Domagamy się wyrównania dopłat, które nie będą warunkowane jakimiś wyimaginowanymi przepisami – mówił Kołodziejczak, dodając, że proponowane przepisy umocnią pozycję korporacji w Polsce, a nie jak twierdzą politycy rolę małych gospodarstw rodzinnych.

 

Wypowiadający się podczas konferencji prasowej rolnicy podkreślali, że nowy projekt WPR przedstawia szereg działań zmierzających do poprawy dobrostanu zwierząt czy ochrony środowiska, ale nie zawarto w tym dokumencie propozycji finansowania tych inwestycji.

 

Może zainteresuje Cię również:

Rolników wykańcza pandemia i współpraca z pośredni

Rolnicy ostrzegają, że wkrótce mogą nas czekać duże podwyżki

Trocinami w ptasią grypę. Minister przypomina o my

Drogi wjazdowe na obszar powiatu żuromińskiego, w którym pan

Indyki od tygodnia zdychają w męczarniach, bo zabr

Jak informuje Michał Kołodziejczak z Agro Unii, na terenie p