kojs

kps

CenyRolnicze
11 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7514 EUR EUR - 4.5628 GBP GBP - 5.3050 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


11.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-226,75 (+ 1,45%), kukurydza CZE21-258,50 (+0,68%), rzepak SIE21-543,25 (+2,11%) [euro/t

10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

zm skiba

Jak się nie udało „piątką dla zwierząt”, to teraz za pomocą koronawirusa

Redakcja

W opinii posła ruchu Kukiz’15 Jarosława Sachajko, wykrycie koronawirusa na fermie norek w powiecie kartuskim, to celowe działanie zmierzające do likwidacji tej branży.

 

- Kotków i piesków nie ruszamy, bo to jest dużo ludzi, którzy są ich posiadaczami. Ludzie są emocjonalnie związani, a tu jest kilkuset rolników, których można ograbić. Jak się nie udało za pomocą „piątki dla zwierząt”, to teraz zrobimy to za pomocą koronawirusa. To skandaliczne zachowanie – stwierdził poseł Sachajko w wypowiedzi dla Telewizji Trwam.

 

Przypomnijmy, iż w niedzielę 30 stycznia resort rolnictwa poinformował o zakażeniu koronawirusem wśród norek na fermie znajdującej się w powiecie kartuskim. Podjęto decyzję o zabiciu prawie sześciu tysięcy zwierząt, ponieważ u czterech z nich wykryto zakażenie SARS-COV-2. Co bulwersujące, wartą kilka milionów złotych hodowlę likwiduje się bez możliwości ubiegania się o odszkodowanie przez właściciela.

 

- Ochrona zdrowia Polaków, która jest nadrzędnym celem w dobie globalnej pandemii SARS-CoV-2, wymusza opisane wyżej działania. Dopiero wyniki dochodzeń epizootycznych wskażą, która z form przewidzianych ramami prawa będzie zastosowana, tj. czy będą to formy rekompensaty czy też ewentualne kary – wyjaśnia Główny Inspektorat Weterynarii.

 

- W Polsce każdego roku na futro hoduje się ponad 5 milionów norek. W innych krajach europejskich, a także w USA i Kanadzie, gdzie hodowla jest znacznie mniejsza, przypadki SARS-CoV-2 u norek zostały wykryte już kilka miesięcy temu. Część z tych krajów podjęła stanowcze kroki, mające na celu minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa – Dania postanowiła zlikwidować wszystkie norki żyjące na fermach, Holandia przyspieszyła zakaz hodowli zwierząt na futro o trzy lata, Szwecja zawiesiła hodowlę norek na cały rok 2021, kolejne kraje zabijają całe stada, wśród których wykryto SARS-CoV-2. Organizacje prozwierzęce z całego świata alarmują, że hodowla przemysłowa norek stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Przypadek choroby aleuckiej, powszechnej u norek hodowanych na futro i objawiającej się osłabieniem, atakami padaczki oraz niższą reprodukcją, dobitnie pokazuje, że hodowcy nie są w stanie zapanować nad rozprzestrzeniającą się wśród zwierząt zarazą. Zakaz hodowli zwierząt na futro nie jest już tylko kwestią troski o dobrostan zwierząt, ale też odpowiedzialności za zdrowie publiczne – czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu