Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 lutego 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7145 EUR EUR - 4.5176 GBP GBP - 5.2607 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
24.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,25 (+ 1,87%), kukurydza MAR21 - 229,50 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 484,50 (+ 2,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Bustowski wygrał z korporacją. Działacz zarzuca producentowi żywności „trucie” Polaków

Paweł Hetnał

7 sierpnia 2020 spółka Animex Foods wystąpiła do sądu z aktem oskarżenia przeciwko Marcinowi Bustowskiemu o wprowadzanie w błąd konsumentów. Działacz Związku Zawodowego Rolników RP oskarżał spółkę w mediach społecznościowych o wprowadzanie do obiegu szkodliwej żywności, w której stwierdza przekroczenie norm azotynów i azotanów. Wg spółki były to opinie krzywdzące, nieprawdziwe, nierzetelne i zniesławiające. Sąd opowiedział się po stronie Bustowskiego.  

 

Marcin Bustowski, poprzez publikacje w mediach społecznościowych, twierdził, iż przetwory i produkty mięsne wytwarzane przez Animex, a w szczególności parówki Berlinki i schab, zawierają przekroczenia (i to kilkukrotne) dopuszczalnych norm zawartych w nich konserwantów w postaci azotanów i azotynów, „trują” konsumentów, a w tym dzieci, stwarzają zagrożenie dla zdrowia oraz życia konsumentów i wywołują u dzieci choroby nowotworowe.

 

Wg Animexu, postępowanie Bustowskiego naraża spółkę na utratę zaufania konsumentów, niezbędnego do prowadzenia działalności polegającej na wprowadzaniu do obrotu produktów mięsnych. W opinii oskarżyciela, twierdzenia działacza nie są zgodne z prawdą, ponieważ wszystkie wprowadzone do obrotu produkty spełniają wszelkie normy wynikające z obowiązujących przepisów prawa żywnościowego, jak i są znakomitej jakości, w tym w szczególności nie zawierają przekroczonych norm obecności konserwantów.

 

W minioną środę w jednym z sądów w Warszawie była procedowana sprawa Animexu przeciwko Marcinowi Bustowskiemu. Towarzyszyło mu ok. 250 osób, wspierających jego działania. Sąd postanowił, że pozwany jest niewinny zarzucanych mu czynów. – Sąd orzekł, że moje działania odbywają się w interesie społecznym, profilaktyce zdrowotnej i ochronie narodu polskiego. Takie było stwierdzenie sądu. Cieszy, że w Polsce są jeszcze polscy sędziowie, choć spodziewam się, że Animex odwoła się od tego wyroku. Sąd w swoim orzeczeniu w dużej mierze opierał się o raport Najwyższej Izby Kontroli, który mówi o znacznych przekroczeniach szkodliwych dodatków do żywności. Zaczyna się zresztą debata na ten temat, o czym może świadczyć posiedzenie niedawnej senackiej komisji rolnictwa. Jak to się wszystko ma w kontekście wypowiedzi byłego ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który po moich publikacjach zwołał konferencję prasową i przekonywał jaką to mamy zdrową i bezpieczną żywność w Polsce. Wyrok sądu temu zaprzecza. Przecież jeden z senatorów PiS powiedział, że Polacy są truci. Jeszcze nie mam wyznaczonych terminów rozpraw, ale czekają mnie kolejne rozprawy w podobnej tematyce. Jedna, to kolejna z Animeksem, a druga z Agri Plusem – mówi Marcin Bustowski, komentując środowe orzeczenie warszawskiego sądu.

 

Sąd opowiedział się po stronie Bustowskiego stwierdzając, że nie widzi przesłanek do rozpatrywania sprawy w trybie postępowania karnego. Sprawa cywilna pomiędzy Animex Foods a Marcinem Bustowskim jest nadal w toku.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Smithfield Foods przejmuje zakłady mięsne na Słowa

Grupa Penta Investments wyraziła zgodę na sprzedaż firmy Mec

Szkodliwe dodatki w wędlinach? Ministerstwo odradz

- Główny Lekarz Weterynarii informuje, że jedynie wyniki bad

Czas przerwać łańcuch pogardy dla polskiego chłopa

- Czas naprawdę zadbać o polskich rolników i przerwać ten ła