Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 250,00 (+ 2,04%), kukurydza MAR21 - 227,50 (+ 0,55%), rzepak MAJ21 - 496,25 (+ 0,97%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Senator PiS do ministra Pudy: Niech pan nie drażni rolników „piątką dla zwierząt”

Redakcja

- Nie ma co drażnić wsi kolejną” piątką dla zwierząt”. Niech pan nie próbuje tego robić. Niech pan nie drażni, tylko trzeba być powściągliwym i uspokoić sytuację – apelował niedawno do ministra rolnictwa senator PiS, Zdzisław Pupa.

 

- Wiadomo, że jest COVID, ale to było już wiadomo w miesiącu marcu. To, że będzie sytuacja trudna, też było wiadomo. Co zrobiliśmy z ta wiedzą? To trochę pytanie retoryczne – mówił Zdzisław Pupa, senator PiS, podczas ostatniego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa.  Przedstawił też informację od hodowcy trzody chlewnej, który zaprezentował fatalną sytuację w tym sektorze.

 

- Ma pan dobrych fachowców w ministerstwie rolnictwa, którzy są dobrzy z ekonomii. Niech pan ich zapyta jaka jest opłacalność żywca wieprzowego albo drobiowego. Przecież na tym praktycznie stoi polska wieś. Jeśli załamie się rynek drobiu, wołowiny i wieprzowiny, to dojdzie do podwójnego dramatu, bo nie będzie co zrobić ze zbożem i kukurydzą, a wszystkiego nie wyeksportujemy – mówił Zdzisław Pupa podczas ostatniego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa.

 

- Nie wiem czy ma pan pecha, albo faktycznie coś tu szwankuje, bo nie widzimy żadnych działań, ani specjalnych rozmów. Nie wiem czy pan senator Chróścikowski czy inni senatorowie z panem się spotykali, bo sytuacja jest dramatyczna. Nie ma co drażnić wsi kolejną piątką dla zwierząt. Niech pan nie próbuje tego robić. Niech pan nie drażni, tylko trzeba być powściągliwym i uspokoić sytuację. Jeśli nie przeprosić rolników, bo nie ma odwagi, to chociaż się trzeba zatrzymać, zamilknąć i podjąć działania, które rzeczywiście zdejmą nadwyżkę produkcji mięsa. A jest przecież Agencja Rezerw Materiałowych. ARiMR też powinien dysponować różnymi instrumentami, które w sytuacji trudnej powinny pomóc rolnikom w rozwiązaniu ich problemu – sugerował Zdzisław Pupa.

 

- Przyjmuje do wiadomości ten apel odnośnie ustawy o ochronie zwierząt. Myślę, że musimy się zastanowić nad tym jaki będzie dalszy los tej ustawy. Czy będzie ona procedowana jako projekt poselski? Trzeba się zastanowić i trzeba by było ją jeszcze raz przeanalizować i może lepiej byłoby to zrobić jako projekt rządowy. Jeżeli by tak było, to zostaną zachowane wszystkie elementy i odbędzie się szeroka dyskusja na ten temat, ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami – odpowiedział senatorowi Grzegorz Puda.

 

Może zainteresuje Cię również:

Przyjechali na interwencję do gospodarstwa. Ujawni

Policjanci z Krzeszowic (woj. małopolskie) przedstawili dwóm

Leśnictwo i łowiectwo pod nadzorem ministra Pudy?

- Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, iż przejęcie kompete

Robert Winnicki: Obsesja antyrolnicza, jaką ma Jar

- Pan Grzegorz Puda, na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, od