kps

kojs

CenyRolnicze
07 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7861 EUR EUR - 4.5764 GBP GBP - 5.2720 DKK DKK - 0.6154
Archiwum


07.05.2021 12:53 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,60-7,30 zł/kg, średnia: 6,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

07.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-243,75 (- 3,85%), kukurydza CZE21-263,00 (+1,84%), rzepak SIE21-540,75 (+0,05%) [euro/t

Dodaj komunikat

ph konrad

agrifirm

Senator PiS do ministra Pudy: Niech pan nie drażni rolników „piątką dla zwierząt”

Redakcja

- Nie ma co drażnić wsi kolejną” piątką dla zwierząt”. Niech pan nie próbuje tego robić. Niech pan nie drażni, tylko trzeba być powściągliwym i uspokoić sytuację – apelował niedawno do ministra rolnictwa senator PiS, Zdzisław Pupa.

 

- Wiadomo, że jest COVID, ale to było już wiadomo w miesiącu marcu. To, że będzie sytuacja trudna, też było wiadomo. Co zrobiliśmy z ta wiedzą? To trochę pytanie retoryczne – mówił Zdzisław Pupa, senator PiS, podczas ostatniego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa.  Przedstawił też informację od hodowcy trzody chlewnej, który zaprezentował fatalną sytuację w tym sektorze.

 

- Ma pan dobrych fachowców w ministerstwie rolnictwa, którzy są dobrzy z ekonomii. Niech pan ich zapyta jaka jest opłacalność żywca wieprzowego albo drobiowego. Przecież na tym praktycznie stoi polska wieś. Jeśli załamie się rynek drobiu, wołowiny i wieprzowiny, to dojdzie do podwójnego dramatu, bo nie będzie co zrobić ze zbożem i kukurydzą, a wszystkiego nie wyeksportujemy – mówił Zdzisław Pupa podczas ostatniego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa.

 

- Nie wiem czy ma pan pecha, albo faktycznie coś tu szwankuje, bo nie widzimy żadnych działań, ani specjalnych rozmów. Nie wiem czy pan senator Chróścikowski czy inni senatorowie z panem się spotykali, bo sytuacja jest dramatyczna. Nie ma co drażnić wsi kolejną piątką dla zwierząt. Niech pan nie próbuje tego robić. Niech pan nie drażni, tylko trzeba być powściągliwym i uspokoić sytuację. Jeśli nie przeprosić rolników, bo nie ma odwagi, to chociaż się trzeba zatrzymać, zamilknąć i podjąć działania, które rzeczywiście zdejmą nadwyżkę produkcji mięsa. A jest przecież Agencja Rezerw Materiałowych. ARiMR też powinien dysponować różnymi instrumentami, które w sytuacji trudnej powinny pomóc rolnikom w rozwiązaniu ich problemu – sugerował Zdzisław Pupa.

 

- Przyjmuje do wiadomości ten apel odnośnie ustawy o ochronie zwierząt. Myślę, że musimy się zastanowić nad tym jaki będzie dalszy los tej ustawy. Czy będzie ona procedowana jako projekt poselski? Trzeba się zastanowić i trzeba by było ją jeszcze raz przeanalizować i może lepiej byłoby to zrobić jako projekt rządowy. Jeżeli by tak było, to zostaną zachowane wszystkie elementy i odbędzie się szeroka dyskusja na ten temat, ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami – odpowiedział senatorowi Grzegorz Puda.

 

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu