Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Zieloni chcą decydować o rolnictwie. W Brukseli mają większe wpływy niż farmerzy

Redakcja

- Wśród przedstawicieli organizacji rolniczych panuje powszechne przekonanie, że organizacje pseudo ekologiczne wypowiedziały wojnę Wspólnej Politycy Rolnej. A pan Timmermans częściej rozmawia z Zielonymi niż z rolnikami. To jest niedopuszczalne. Aby dojść do sensownego kompromisu niezbędny jest dialog – mówi Witold Boguta prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

 

Będzie nadzwyczajne spotkanie unijnych organizacji rolniczych z komisarzem Franzem Timmermansem. Farmerzy mają coraz więcej zastrzeżeń i wątpliwości dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu we Wspólnej Polityce Rolnej oraz narzekają na brak możliwości dialogu.

 

O sprawie tzw. zielonej architektury w nowej Wspólnej Polityce Rolnej rozmawiali już w zeszłym tygodniu członkowie Prezydiów Copa i Cogeca. Po raz kolejny zwrócono uwagę, że Komisja Europejska mimo tego, że forsuje swoistą rewolucję w europejskim rolnictwie to do tej pory nie przygotowała tzw. impact assessment, czyli oceny skutków regulacji. – Mówiąc inaczej cały czas nie wiemy jakie będą efekty wprowadzenia w życie strategii „Od pola do stołu” i strategii „Bioróżnorodności”. Poruszamy się po omacku. Nasz niepokój i zdziwienie budzi fakt, że to co powinna opracować Bruksela, zrobił na przykład amerykański Departament Rolnictwa, który obliczył, że Zielony Ład będzie oznaczać nawet kilkudziesięcioprocentowe spadki produkcji niektórych gatunków zbóż – mówi Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydiów Copa-Cogeca o przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej rozmawiano z przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, który przedstawił dotychczasowe efekty rozmów w ramach unijnego dialogu trójstronnego (trilogu) pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim oraz państwami członkowskimi reprezentowanymi przez niemiecką Prezydencję. Organizacje skupione w Copa-Cogeca uznały, że niezbędne jest szybkie spotkanie z wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej Franzem Timmermansem, który odpowiada za wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. - Wśród przedstawicieli organizacji rolniczych panuje powszechne przekonanie, że organizacje pseudo ekologiczne wypowiedziały wojnę Wspólnej Politycy Rolnej. A pan Timmermans częściej rozmawia z Zielonymi niż z rolnikami. To jest niedopuszczalne. Aby dojść do sensownego kompromisu niezbędny jest dialog – mówi Witold Boguta prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

 

Takie spotkanie Prezydiów Copa-Cogeca z Franzem Timmermansem odbędzie się już w najbliższy czwartek. Polskie organizacji rolnicze będą przekonywać unijnego komisarza, że przed wprowadzeniem kontrowersyjnych strategii należy najpierw dokładnie określić w jakim stopniu rolnictwo odpowiada za emisję gazów cieplarnianych. Niezbędne jest także wyposażenie Wspólnej Polityki Rolnej w odpowiednio wysoki budżet. – Trzeba zapewnić atrakcyjne środki, które będą zachęcać rolników do wchodzenia w dobrowolne eko-programy. Tymczasem proponowany budżet jest mniejszy niż obecny – powiedział Marian Sikora z FBZPR.

 

Jednym z postulatów polskich organizacji jest także wzmocnienie pozycji komisarza rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, który ich zdaniem powinien w większym stopniu odpowiadać za sprawy wdrożenia Zielonego Ładu w europejskim rolnictwie. Zauważono również niekonsekwencję unijnej polityki, która z jednej strony ogranicza produkcję buraków cukrowych a z drugiej strony zapomina, że liście tych roślin pochłaniają duże ilości CO2.

 

 

Źródło: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

Może zainteresuje Cię również:

Jakie będą skutki ekonomiczne Zielonego Ładu dla p

Jakie skutki wprowadzenia zapisów Zielonego Ładu przewiduje

Zielony Ład ma zbawić małe gospodarstwa. Może okaz

Trwa dyskusja komisarza Janusza Wojciechowskiego z rolnikami

Rolnicy będą gnębieni Zielonym Ładem. A co z chemi

Polityka Unii Europejskiej wskazuje rolnictwo jako winnego z