Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Krzysztof Jurgiel: Po ministrze Ardanowskim są nieprawidłowości i zaniedbania, które – prędzej czy później – wyjdą na jaw

Redakcja

- Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski po objęciu funkcji ministra uprawiał politykę słów, a nie czynów – publicznego zapowiadania działań, które w większości nie były realizowane. W tym zakresie zamierzam sporządzić raport, który zostanie przekazany panu premierowi i opinii publicznej– napisał do premiera Mateusza Morawieckiego europoseł i były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

 

9 listopada 2020 r. Krzysztof Jurgiel przekazał Grzegorzowi Pudzie, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi list otwarty, w którym europoseł wskazał na konieczność dalszej realizacji Programu Rolnego PiS, ogłoszonego po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 r.

 

- W liście tym przypomniałem co dotąd zrobiliśmy, a jakie działania trzeba podjąć dla poprawy naszej reputacji wśród rolników i mieszkańców wsi. List otwarty wywołał liczne reakcje wśród przedstawicieli różnych środowisk, w tym polityków Prawa i Sprawiedliwości. W sposób szczególny zareagował były minister Jan Krzysztof Ardanowski, który uczynił z niego paliwo do medialnych występów, moim zdaniem, w kontrze do Prawa i Sprawiedliwości. Niezmiernie ubolewam, że Pan Premier nie podjął stanowczych działań wobec ministra Ardanowskiego już w lipcu. Niestety, co podnoszę z całą mocą, dobre relacje odwołanego ministra z częścią mediów umożliwiają przekazywanie opinii publicznej nieprawdziwych informacji dotyczących realizowanych działań w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w okresie od czerwca 2018 do września 2020 r. Tymczasem spuścizną po ministrze Ardanowskim są nieprawidłowości i zaniedbania, które – prędzej czy później – wyjdą na jaw i będą ciążyły na ocenie rządu PiS, o ile w porę nie zostaną ujawnione i ukarane – przestrzega Jurgiel.

 

Wobec tego Jurgiel wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o przeprowadzenie kontroli i przekazanie opinii publicznej informacji, w szczególności dotyczących:

1. postępowania w sprawie spółki „Eskimos” oraz „Bielmlek”, w związku z podejrzeniem działalności zorganizowanej grupy przestępczej,

2. stanu realizacji 16 projektów strategicznych w SOR dotyczących wsi i obszarów wiejskich,

3. zaniechania realizacji „Paktu dla wsi”, przyjętego w czerwcu przez Komitet Społeczny Rady Ministrów do realizacji,

4. zaniechania realizacji strategii hodowli koni,

5. stanu windykacji środków finansowych wynikających z nadużyć przez grupy producenckie owoców i warzyw,

6. stanu realizacji prac nad ubezpieczeniami w rolnictwie.

 

- Zwracam uwagę, że były Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski po objęciu funkcji ministra uprawiał politykę słów, a nie czynów – publicznego zapowiadania działań, które w większości nie były realizowane. W tym zakresie zamierzam sporządzić raport, który zostanie przekazany Panu Premierowi i opinii publicznej – kończy Jurgiel swoje wystąpienie pisemne. 

 

Może zainteresuje Cię również:

Podlasie jest jednym z regionów najbardziej narażo

Porzucanie gruntów rolnych pozostaje ważnym wyzwaniem dla UE

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Europa nie wyżywi sw

- Zielony Ład to jest pewna ideologiczna tendencja, która wy

Piątka dla zwierząt wprowadzana tylnymi drzwiami.

- Decyzja o tym, by ograniczać w Polsce ubój rytualny, jest