Sejm odłożył zakaz stosowania pasz GMO o dwa lata

Redakcja

Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy o paszach wydłużającą termin wejścia w życie przepisów dot. „wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów zmodyfikowanych do użytku paszowego" do 1 stycznia 2023 r. W pierwotnej wersji projektu ustawy okres ten był o dwa lata dłuższy.

 

Zgodnie ze zgłoszonym przed tygodniem projektem poselskiej ustawy o zmianie ustawy o paszach, konieczne jest przesunięcie terminu wejścia w życie  przepisu zawartego w art. 15 ust.1 pkt 4 ustawy o paszach, w którym ustanowiony został zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego z dnia 1 stycznia 2021 roku,  na dzień 1 stycznia 2025 r. - Przeprowadzone badania żywieniowe oparte na testowaniu rodzimych roślin strączkowych jednoznacznie wskazują, iż, nie ma obecnie możliwości całkowitego zastąpienia poekstrakcyjnej śruty sojowej krajowymi źródłami białka roślinnego bez uniknięcia  obniżenia wyników produkcyjnych – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

 

Prace nad zmianą ustawy rozpoczęły się w środę. Pierwsze czytania odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, która rozpatrywała dwa projekty poselskie - klubu PiS oraz PSL-Kukiz'15. Projekty różniły się jedynie terminem u wejścia w życie zakazu stosowania GMO. PiS proponował by przesunąć go do stycznia 2025 roku, a Ludowcy - do stycznia 2024 r. Ostatecznie komisja przegłosowała termin 1 stycznia 2023 r.  Dlaczego ustalono tak krótkie moratorium? Tuż przed głosowaniem poprawkę zgłosił przewodniczący komisji Robert Telus (PiS), która wydłużałaby wejście w życie zakazu o dwa lata, do 1 stycznia 2023 r. Jak mówił w środę, jest to... wypośrodkowana propozycja. Jednocześnie komisja odrzuciła w czwartek poprawkę Koalicji Obywatelskiej, która zakładała wpisanie do poselskiego projektu ustawy wymogu corocznego raportowania przez ministra rolnictwa o sytuacji na rynku pasz oraz informacji o przebiegu procesu zastąpienia soi modyfikowanej białkiem pochodzenia rodzimego.

 

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz