Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Greenpeace apeluje do ministra Pudy o wsparcie dla małych gospodarstw rolnych

Redakcja

Organizacja Greenpeace Polska zaapelowała do Grzegorza Pudy o wspieranie małych i rodzinnych gospodarstw rolnych. Jednocześnie „zieloni” domagają się wstrzymania ekspansji ferm przemysłowych.

 

- Dziś przypada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Aż 780 ton środków przeciwdrobnoustrojowych zostało podanych zwierzętom hodowlanym w Polsce w 2018 roku, a większość z nich to antybiotyki. Bardzo niepokojące jest to, że w latach 2011-2018 ta liczba wzrosła aż o 33% - informuje Greenpeace Polska.

 

- Antybiotyki to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz środowiska. Ich nadmierne stosowanie powoduje, iż rośnie oporność bakterii na antybiotyki, co oznacza, że coraz trudniej jest wyleczyć nawet drobne infekcje u ludzi (pojawiają się odporne na działanie antybiotyków superbakterie). Pozostałości antybiotyków przenikają do środowiska naturalnego: wód gruntowych i gleby i mogą znajdować się w produktach spożywczych. Dlaczego tak się dzieje? Na fermach przemysłowych upycha się jak najwięcej zwierząt, na jak najmniejszej przestrzeni, często w klatkach, żeby wyprodukować jak najwięcej, jak najniższym kosztem. Aby uniknąć strat w stadzie, antybiotyki podaje się w wodzie i w paszy całym grupom zdrowych zwierząt. Zdrowe zwierzęta nigdy nie powinny być karmione antybiotykami, jedynie chore zwierzęta pod kontrolą lekarza weterynarii.  Taki sposób hodowli nie powinien mieć miejsca, także ze względu na ryzyko pandemii, jakie mogą mieć swój początek na ogromnych fermach, które są doskonałym miejscem na rozprzestrzenianie się chorób. Apelujemy do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o wspieranie małych i rodzinnych gospodarstw oraz rolnictwa ekologicznego, a nie szkodliwej hodowli przemysłowej – czytamy na facebook’owym profilu Greenpeace.

 

Może zainteresuje Cię również:

Sylwia Spurek: Czas na zakaz promowania mięsa, mle

Greenpeace przedstawił niedawno zleconą przez siebie opinię

Wieprzowina porównana do… tytoniu. Zieloni chcą za

Greenpeace przedstawia zleconą przez siebie opinię prawną i

Greenpeace: Wielkie fermy przemysłowe wypychają z

- Czas na wprowadzenie rozwiązań wspierających małe gospodar