Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 stycznia 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7507 EUR EUR - 4.5468 GBP GBP - 5.1516 DKK DKK - 0.6112
Archiwum
27.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 231,00 (+ 0,54%), kukurydza MAR21 - 215,50 (+ 0,23%), rzepak LUT21 - 444,75 (+ 1,43%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.01.2021 13:12 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,40 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Problemy narastają, a Grzegorz Puda nie przyszedł na senacką komisję rolnictwa

Redakcja

Senatorowie nie wysłuchali wczoraj informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie z uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń. Komisja senacka przyjęła natomiast wniosek senatora Józefa Łyczaka, aby ten punkt posiedzenia przełożyć, ażeby mógł stawić się minister rolnictwa Grzegorz Puda.  

 

Senatorowie byli zdania, że nowy minister powinien przedstawić plan pracy resortu, a także informację na temat rezerw strategicznych. Jest to ich zdaniem bardzo ważne, ponieważ w rolnictwie nabrzmiewa wiele problemów i konfliktów np. kwestie covidowe, kwestie ochrony zwierząt,  brak pracowników najemnych, problemy gospodarstw ekologicznych ze zbiorami, spodziewane tąpnięcie cen zbóż. Przewodniczący komisji Jerzy Chróścikowski  dodał, iż podczas prezentacji informacji dotyczącej ASF powinien być obecny Główny Lekarz Weterynarii. Jednocześnie komisja podziękowała wiceministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Ryszardowi Bartosikowi za uczestnictwo w posiedzeniu i wspólną pracę nad ustawą.

 

Ponadto komisja rolnictwa i rozwoju wsi przyjęła z kilkoma poprawkami legislacyjnymi i doprecyzowującymi ustawę o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Ma ona zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 29 czerwca 2007 r. Ustawa w sposób kompleksowy reguluje sprawy z zakresu hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, oceny ich wartości użytkowej i genetycznej, prowadzenia ksiąg i rejestrów hodowlanych, a także nadzoru nad hodowlą i rozrodem tych zwierząt.

 

Nowa ustawa dostosowuje prawo polskie w zakresie hodowli zwierząt gospodarskich do prawodawstwa unijnego, a mianowicie do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii. Rozporządzenie to jest stosowane od 1 listopada 2018 r. i spowodowało uchylenie większości dotychczas obowiązujących przepisów unijnych z zakresu zootechniki w ustawie z 29 czerwca 2007 r. Przyjęcie nowej ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich pozwoli na pełne i prawidłowe wykonanie rozporządzenia, a także zapewni ciągłość prowadzenia hodowli zwierząt gospodarskich - ciągłość prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów oraz oceny wartości użytkowej i genetycznej zwierząt.

 

Do zwierząt gospodarskich, o których mowa w przepisach unijnych, tj. do bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych, ustawa dodaje inne zwierzęta gospodarskie, których hodowla też będzie regulowana: jeleniowate, drób, zwierzęta futerkowe, alpaki, jedwabniki morwowe i pszczoły miodne. Jednostką sprawującą kontrolę urzędową w zakresie ustawowym będzie Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt.

 

 

Źródło: senat.gov.pl

Może zainteresuje Cię również:

Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki

Jak podaje agencja Reuters, na chińskich fermach zidentyfiko

Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo m

Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga po

Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada

W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze