Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

NSZZ RI „Solidarność”: Wypowiedzi ministra rolnictwa wprowadzają w błąd opinię publiczną

Redakcja

Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z ostatnimi wypowiedziami ministra rolnictwa Grzegorza Pudy na temat uboju rytualnego oraz zapowiedziami dotyczącymi kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tzw. „piątki dla zwierząt”). 

 

- W swoich ostatnich wypowiedziach medialnych minister Grzegorz Puda wyraził pogląd, że  Unia Europejska zabrania stosowania uboju rytualnego bez ogłuszania i konieczne jest dostosowanie prawa do przepisów unijnych.  Ponadto w swojej wypowiedzi w programie „Tydzień” w dniu 8 listopada br. pan minister stwierdził, że jednym z zapisów Zielonego Ładu jest zapis o dobrostanie zwierząt, co oznacza, że sposób uboju zwierząt będzie miał wpływ na dotacje dla rolników - napisała przewodnicząca związku Teresa Hałas.

 

Mając na uwadze powyższe Teresa Hałas wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego o wskazanie podstaw prawnych tych twierdzeń i wskazanie w tym zakresie konkretnych aktów prawnych prawa europejskiego, a także konkretnych zapisów w tej sprawie tzw. „Zielonego Ładu”.

 

- Pragniemy zwrócić uwagę, że w sytuacji gdy, zdaniem Ministra Rolnictwa, przepisy takie mają być w Unii Europejskiej obowiązującym prawem, to należy podjąć wszelkie starania, by w interesie rolników i hodowców bydła takie projektowane przepisy zostały wyeliminowane – napisała przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”. Zdaniem organizacji wypowiedzi ministra wprowadzają w błąd opinię publiczną.

 

Odnośnie zapowiadanej kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tzw. „piątki dla zwierząt”), przewodnicząca wystąpiła z wnioskiem o zaprzestanie prac nad ww. ustawą. - Nawiązując natomiast do informacji o projektowaniu kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tzw. „piątki dla zwierząt”), z uwagi na to, że w dalszym ciągu zawierać ma ona rozwiązania bardzo szkodliwe dla polskiego rolnictwa oraz hodowli, a projekt ten po raz kolejny nie jest konsultowany z rolnikami, w imieniu NSZZ RI „Solidarność” zwracam się do pana premiera z wnioskiem o zaprzestanie prac nad nowelizacją ustawy. Jednocześnie ponawiam prośbę o spotkanie w sprawie ww. ustawy z władzami NSZZ RI „Solidarność”, wyrażone w piśmie L.dz. 172/2020 z dnia 23 października 2020 roku” – napisała do premiera przewodnicząca Związku Teresa Hałas.

 

Może zainteresuje Cię również:

Leśnictwo i łowiectwo pod nadzorem ministra Pudy?

- Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, iż przejęcie kompete

Robert Winnicki: Obsesja antyrolnicza, jaką ma Jar

- Pan Grzegorz Puda, na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, od

Spurek zaprasza Pudę na wegański obiad. Minister:

- Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale wciąż na świecie żyją l