Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Czy świnie, bydło i kury są podatne na koronawirusa?

Redakcja

Badania przeprowadzone przez niemiecki Instytut Friedricha Loefflera pokazują, że zwierzęta hodowlane nie są podatne na koronawirusa. Podczas gdy świnie i kury w ogóle nie były zakażone wirusem, bydło wykazywało minimalną replikację wirusa, ale nie przenosiło zakażenia na zwierzęta kontaktowe. Co więcej, naukowcy zza Odry dowiedli, że wirus nie jest przenoszony ze zwierząt hodowlanych na ludzi. 

 

W marcu Federalne Ministerstwo Rolnictwa zleciło badanie podatności zwierząt gospodarskich na SARS-CoV. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa (BMEL) badanie dowiodło, że zwierzęta hodowlane nie są podatne na  koronawirusa. Podczas gdy świnie i kury w ogóle nie były zakażone wirusem, bydło wykazywało minimalną replikację wirusa, ale nie przenosiło zakażenia na zwierzęta kontaktowe. Instytut Friedricha Loefflera był również w stanie dowieść, że wirus nie jest przenoszony ze zwierząt hodowlanych na ludzi.

 

Przenoszenie wirusa przez zwierzęta nie zostało jeszcze ostatecznie wyjaśnione. Chociaż infekcje wystąpiły u psów i kotów, nadal nie ma dowodów na to, że ludzie zarazili swoje zwierzęta. W czerwcu Ministerstwo Federalne wprowadziło obowiązek zgłaszania zakażonych zwierząt domowych , aby uzyskać lepszy wgląd w zdarzenie, przebieg i transmisję.

 

Zwierzęta hodowlane mają szczególnie kontakt z ludźmi. Dlatego świnie i kury przebadano pod kątem wrażliwości na SARS-CoV-2. Zbadano, czy zwierzęta są zarażone, namnażają patogen i wykazują objawy choroby. Zbadano również, czy ponownie wydalają patogen, a tym samym stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi.

 

W warunkach eksperymentalnych nie wykazano podatności ani świń, ani kurczaków na zakażenie SARS-CoV-2. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy nie są one narażone na koronawirusa, a zatem nie stanowią potencjalnego zagrożenia dla ludzi.

 

W badaniach zakażenia, zwierzętom podawano SARS-CoV-2 do nosa w celu naśladowania naturalnej drogi zakażenia u ludzi przez nosogardziel. Testowano nietoperze egipskie, co miało na celu poznanie podejrzanej funkcji rezerwuarowej nietoperzy. Chociaż zwierzęta te mogły być zarażone, nie wykazywały żadnych objawów choroby i nie zarażały skutecznie reprezentantów tego samego gatunku.

 

Fretki są dobrym modelem dla ludzi w przypadku innych infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza wirusów grypy. Ponieważ SARS-CoV-2 namnaża się głównie w drogach oddechowych, fretki mogą być również odpowiednim modelem dla tej infekcji. Na całym świecie pilnie poszukuje się takiego modelu zwierzęcego, który odzwierciedlałby zakażenie człowieka. Doświadczenia z FLI pokazują, że fretki mogą być skutecznie zakażane SARS-CoV-2, a wirus dobrze się rozmnaża i jest przenoszony na inne gatunki. Zwierzęta rozmnażały wirusa głównie w górnych obszarach dróg oddechowych, ale nie wykazywały żadnych objawów choroby. Zapewnia to model infekcji, który może pomóc w testowaniu szczepionek i leków przeciwko SARS-CoV-2.

 

Naukowcy z Anglii używają obecnie świń jako modelu dużego zwierzęcia do testowania skuteczności różnych szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.

 

 

Źródło: Agrarheute/Instytut Friedricha Loefflera 

Może zainteresuje Cię również:

Producenci ziemniaków totalnie odcięci od rynków z

Producenci warzyw, zwłaszcza ziemniaków i cebuli, są zrozpac

Rolnik na kwarantannie jak trendowaty. Weterynarz

Pani Ewie z woj. świętokrzyskiego wyprosiła się maciora. Pro

Czy szczepionki na COVID-19 dla zwierząt mają sens

Rosja poinformowała, że jako pierwsza na świecie utworzyła i