Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 listopada 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7586 EUR EUR - 4.4742 GBP GBP - 5.0221 DKK DKK - 0.6012
Archiwum
26.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,50 (+ 0,24%), kukurydza STY21 - 194,50 (0,00%), rzepak LUT21 - 410,25 (- 0,61%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.11.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 2,92 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,26 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Grzegorz Puda: Unia zabrania uboju rytualnego bez ogłuszania

Redakcja

Dzisiaj rano w radiowej Jedynce minister rolnictwa Grzegorz Puda mówił m.in. o kolejnym podejściu do podjęcia ustawy o ochronie zwierząt. Jak zapowiedział, nowa wersja projektu jest trakcie przygotowywań. Potwierdził, iż będzie to projekt poselski. - Ustawa dotyczyła ochrony zwierząt i połączymy ją z ustawą o Inspekcji ochrony zwierząt. Będzie to szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt – mówi enigmatycznie szef resortu rolnictwa.

 

Jak mówił Puda podczas audycji w programie „Sygnały dnia”, Unia Europejska swoim prawem zabrania stosowania uboju rytualnego bez ogłuszania i autorzy kolejnego projektu „chcą dostosować się do tego, w jaki sposób należy to wykonywać”.

 

Nawiązując do tzw. „Piątki dla zwierząt”, minister stwierdził, iż wiele z poprawek, które zostały złożone w Sejmie i Senacie, to były poprawki, które co do zasady były zgodne z zapisami ustawy którą wcześniej sygnował swoim podpisem m.in. Puda. - W zasadzie można by je przyjąć, ale często zdarzało się, że nie spełniały wymogów legislacyjnych – wyjaśniał polityk.

 

Puda odniósł się także do „interwencyjnego skupu chryzantem”, który został zarządzony po zamknięciu cmentarzy podczas Święta Zmarłych. - Cena 20 zł za doniczkę i 3 zł za kwiaty cięte to naprawdę dobra cena, warto zwrócić uwagę, że my poruszamy się w cenach detalicznych, a ci którzy się zajmują się kwiatami operują cenami hurtowymi. (…) Do dzisiaj można składać wnioski i dzisiaj będziemy wiedzieli ile osób i kontrahentów je złożyło. Mam dane z wczoraj z 16 i wynika z nich potencjalna kwota 32 mln zł, a rząd na ten cel przeznaczył minimum 180 mln – poinformował minister.

 

Szef resortu rolnictwa był pytany również o doniesienia z Danii, gdzie tamtejszy rząd zalecił wybicie kilkunastu milionów norek po wykryciu mutacji koronawirusa. - Życie i zdrowie człowieka jest zawsze dużo ważniejsze niż życie i zdrowie zwierząt, rozumiem to podejście, Dania podejmuje słuszną decyzję – powiedział Grzegorz Puda.

 

Może zainteresuje Cię również:

Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk

– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku

Norki jednak zdrowe. Nie ma pierwszego ogniska kor

- Zleciłem pobranie próbek od potencjalnie zakażonych zwierz

Hodowcy świń i drobiu biją na alarm. A gdzie minis

Katastrofalna sytuacja na rynku trzody chlewnej i drobiu wym