Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Kolejny cios w produkcję zwierzęcą. Pasza z soją GMO może być stosowana tylko do końca stycznia 2021 r.

Redakcja

Zgodnie z obowiązującym obecnie memorandum na stosowanie soi GMO, ten surowiec paszowy będzie można w Polsce stosować tylko do końca stycznia 2021 r. Obecnie krajowa produkcja roślin białkowych to jedynie 0,3 mln ton rocznie, podczas gdy całe zużycie krajowe to 4,25 mln ton rocznie. Od 2015 r. produkcja pasz strączkowych w naszym kraju spada. Również włączenie do bilansu krajowej śruty rzepakowej nie pozwala na zastąpienie śruty sojowej.

 

Według Izby Zbożowo Paszowej, wykorzystywana śruta sojowa stanowi 63 proc. surowców białkowych, a krajowe rośliny białkowe to tylko 7 proc. Wielkopolska Izba Rolnicza włączyła się bardzo aktywnie w upowszechnienie uprawy soi Non-GMO w Polsce. - Corocznie organizujemy Święto Soi pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa oraz prowadzimy poletka doświadczalne w gospodarstwie rolnym pana Jana Chlasty z Nowych Skalmierzyc, na które zapraszamy rolników zainteresowanych tą uprawą. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zastąpienie soi importowanej surowcami krajowymi w krótkim okresie czasu będzie niemożliwe i kosztowne. Jeśli memorandum nie zostanie przedłużone firmy paszowe będą zmuszone do importu soi non-gmo po znacznie wyższych cenach, co przełoży się na wzrost kosztów pasz. Przy obecnej zapaści na rynku trzody chlewnej, bydła mięsnego oraz drobiu, która pogłębi się, jeśli Parlament uchwali Ustawę o ochronie zwierząt w jej obecnym kształcie, wzrost kosztów paszy spowoduje rezygnację z produkcji i upadek wielu gospodarstw rolnych. Do końca obowiązywania memorandum zostało już bardzo niewiele czasu, w związku z czym uprzejmie prosimy o podjęcie działań legislacyjnych w celu wydłużenia obowiązującego memorandum. Jako Wielkopolska Izba Rolnicza jesteśmy za takim właśnie rozwiązaniem. Uważamy, że potrzebny jest czas na upowszechnienie upraw roślin wysokobiałkowych w Polsce oraz innowacyjnych technologii w zakresie ich przetwarzania oraz wykorzystywania w żywieniu zwierząt – uważa wielkopolski samorząd rolniczy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy.

 

Jak podkreśla samorząd rolniczy, wielu ekspertów z branży paszowej twierdzi, że na obecnym etapie nie ma możliwości zastąpienia soi importowanej. Szczególnie dotkliwa będzie ta sytuacja dla producentów drobiu. Technologia wytwarzania pasz dla trzody chlewnej oraz bydła pozwalają już częściowo zastąpić białko soi. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej to konsumentowi należy zostawić wybór i precyzyjnie znakować produkty pochodzenia zwierzęcego, które zostały wyprodukowane na bazie pasz gmo lub non-gmo.

 

Może zainteresuje Cię również:

Brazylia zmniejsza eksport soi, choć zbiory są imp

Brazylia wyeksportuje w tym sezonie około 85 milionów ton so

Kombinatorstwo na rynku pasz. Technologowi wszystk

Do naszej redakcji docierają sygnały o złej jakości tańszych

Argentyna: Zmiana katastrofalnych prognoz zbiorów

Obfite deszcze w ostatnich tygodniach w Argentynie zmieniły