Austria wprowadza premie za wyższy dobrostan zwierząt. Chce aby tak uczyniła cała Unia Europejska

Redakcja

Austriacka minister rolnictwa Elisabeth Köstinger zadeklarowała przekazywanie hodowcom zwierząt od przyszłego roku 120 mln euro rocznie na gospodarstwa, które działają w podwyższonym standardzie dobrostanu. Austria będzie opowiadać się za wyższymi normami we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Wraz z organizacją patronacką na rzecz zrównoważonej hodowli zwierząt (NTÖ), kilkoma stowarzyszeniami, a także przedstawicielami krajów związkowych i Izbą Rolniczą, Köstinger zdecydowała w tym tygodniu o zawarciu „Paktu na rzecz większego dobrostanu zwierząt w produkcji rolnej”. - Regionalne produkty i przyjazne dla zwierząt formy chowu stają się coraz ważniejsze dla konsumentów. Kluczowe będzie również to, aby kupować więcej produktów wysokiej jakości, a rolnicy otrzymywali za nie uczciwe ceny - powiedziała Köstinger podczas prezentacji programu dobrostanu zwierząt.

 

Dzięki zadeklarowanej kwocie 120 mln euro dla hodowców, Köstinger chce stworzyć zachęty do inwestycji w systemy hodowli zwierząt, które wykraczają poza minimalne normy prawne. Nowe standardy wsparcia mają również zostać wprowadzone w przypadku chowu prosiąt, tuczu i hodowli bydła. Stawka finansowania inwestycji w „hodowlę szczególnie przyjazną zwierzętom” świń i indyków zostanie zwiększona z 25 do 35 procent od przyszłego roku.

 

Z drugiej strony od 2021 r. nie będzie finansowana żadna nowa inwestycja w postaci stanowisk uwięziowych. Od 2022 r. wstrzymane zostanie finansowanie dla wszystkich nowych obór, które spełniają jedynie ustawowy minimalny standard. Ponadto austriaccy rolnicy mają otrzymać wsparcie w przypadku wyższych kosztów, np. związanych z wypasem. Hodowcy świń, którzy nie obcinają ogonów swoich zwierząt, powinni otrzymać wg. minister dodatkowe gratyfikacje.

 

Austriackie ministerstwo rolnictwa podkreśla, że ​​zamierza opowiadać się za wyższymi normami w zakresie dobrostanu zwierząt we wszystkich krajach UE, aby uniknąć „zakłóceń konkurencji”. 

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz