kps

kps

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Rolnicy manifestowali też na Suwalszczyźnie. Kordon ciągników został rozbity przez policję

Paweł Hetnał

- Mieliśmy trochę kłopotów. Zebrało się nas sporo, bo przyjechało ok. 60 ciągników z powiatów suwalskiego i sejneńskiego. Chcieliśmy manifestować na trasie Suwałki-Szypliszki i ruszyć z miejscowości Żyrwiny, by pokazać niezadowolenie z ustawy o ochronie zwierząt. To droga do granicy z Litwą, uczęszczana przez TIR-y. Ciężko się nam jednak przebić z tym i pokazać jaka była skala naszej manifestacji – mówi w rozmowie z naszą redakcją Daniel Gajewski, przewodniczący powiatowej izby rolniczej w Suwałkach.

 

- W poniedziałek zgłosiłem na policji, że będzie strajk, żeby formalnie nikt się nie czepiał. Policjanci powiedzieli, że dobrze że dzwonię i że są wdzięczni za powiadomienie, bo będą wiedzieć na czym stoją. Mieli nam nie przeszkadzać. Przypominam, że była to jeszcze żółta strefa ograniczeń związanych z COVID-19. Jak przyjechaliśmy na miejsce zgromadzenia, już czekało 6 radiowozów. Na miejscu pojawili się głównie rolnicy hodujący bydło i trzodę chlewną. Zapytali kto jest organizatorem i powiadomili, że może być tylko 25 osób, a reszta ma siedzieć w ciągnikach, bo będą mandaty. Ludzie poszli do ciągników i zrobiliśmy jak sobie życzyli. Chcieliśmy jechać kordonem tą trasą, ale nam nie pozwolono. Jechaliśmy po pięć ciągników w odstępach 200-metrowych. Pomiędzy nas wpuszczano TIR-y i nie było widać, że mieliśmy do czynienia z manifestacją rolników. Niestety zignorowała nas przy tym wszystkim lokalna rozgłośnia radiowa i okoliczne media. Jesteśmy trochę rozgoryczeni bo obiecano nam, że policja nie będzie przeszkadzać – mówi Daniel Gajewski.

 

- Determinacja rolników jest duża. Będziemy nadal manifestować swoje niezadowolenie, ale jeszcze nie wiadomo w jakiej formie. Zależy nam na pokojowych, ale skutecznych działaniach – przekonuje przedstawiciel powiatowej izby rolniczej w Suwałkach.

 

 

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu