Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 listopada 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7364 EUR EUR - 4.4779 GBP GBP - 4.9793 DKK DKK - 0.6017
Archiwum
30.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 210,25 (- 0,59%), kukurydza STY21 - 193,50 (- 0,51%), rzepak LUT21 - 408,75 (- 1,27%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.11.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,53 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Rolnicy manifestowali też na Suwalszczyźnie. Kordon ciągników został rozbity przez policję

Paweł Hetnał

- Mieliśmy trochę kłopotów. Zebrało się nas sporo, bo przyjechało ok. 60 ciągników z powiatów suwalskiego i sejneńskiego. Chcieliśmy manifestować na trasie Suwałki-Szypliszki i ruszyć z miejscowości Żyrwiny, by pokazać niezadowolenie z ustawy o ochronie zwierząt. To droga do granicy z Litwą, uczęszczana przez TIR-y. Ciężko się nam jednak przebić z tym i pokazać jaka była skala naszej manifestacji – mówi w rozmowie z naszą redakcją Daniel Gajewski, przewodniczący powiatowej izby rolniczej w Suwałkach.

 

- W poniedziałek zgłosiłem na policji, że będzie strajk, żeby formalnie nikt się nie czepiał. Policjanci powiedzieli, że dobrze że dzwonię i że są wdzięczni za powiadomienie, bo będą wiedzieć na czym stoją. Mieli nam nie przeszkadzać. Przypominam, że była to jeszcze żółta strefa ograniczeń związanych z COVID-19. Jak przyjechaliśmy na miejsce zgromadzenia, już czekało 6 radiowozów. Na miejscu pojawili się głównie rolnicy hodujący bydło i trzodę chlewną. Zapytali kto jest organizatorem i powiadomili, że może być tylko 25 osób, a reszta ma siedzieć w ciągnikach, bo będą mandaty. Ludzie poszli do ciągników i zrobiliśmy jak sobie życzyli. Chcieliśmy jechać kordonem tą trasą, ale nam nie pozwolono. Jechaliśmy po pięć ciągników w odstępach 200-metrowych. Pomiędzy nas wpuszczano TIR-y i nie było widać, że mieliśmy do czynienia z manifestacją rolników. Niestety zignorowała nas przy tym wszystkim lokalna rozgłośnia radiowa i okoliczne media. Jesteśmy trochę rozgoryczeni bo obiecano nam, że policja nie będzie przeszkadzać – mówi Daniel Gajewski.

 

- Determinacja rolników jest duża. Będziemy nadal manifestować swoje niezadowolenie, ale jeszcze nie wiadomo w jakiej formie. Zależy nam na pokojowych, ale skutecznych działaniach – przekonuje przedstawiciel powiatowej izby rolniczej w Suwałkach.

 

 

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy szykują się do strajku w Warszawie. Oborni

- Mam dużo telefonów i wiele głosów do mnie dociera, że trze

Rolnicy kontynuują akcję „zdrajca polskiej wsi”. T

- Dziś w nocy anonimowi "bohaterowie" wywiesili na naszym pł

Powrót do „Piątki dla zwierząt” to zmuszanie rolni

- Ma być pisania nowa ustawa. Jest inicjatywa poselska, ma t