Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Potężny tłum rolników zalewa Warszawę. Protestujący idą pod Sejm i kancelarię premiera

Redakcja
Agro Unia

Rolnicy przed chwilą rozpoczęli protest w Warszawie. Tłumnie manifestujących gospodarzy wsparli taksówkarze, którzy na znak solidarności zablokowali jedną z dróg w stolicy. W tłumie widać również myśliwych i przedsiębiorców. Tysiącom zgromadzonych rolników towarzyszą znaczne siły policji. Aura nie sprzyja, ale nastroje są gorące.

 

Kilkanaście minut temu rolnicy pikietują przy rondzie Zawiszy w Warszawie ruszyli pod siedzibę Sejmu i Senatu, a następnie pod kancelarię premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiadał, że spotka się z opozycją. Przemarsz zostanie podzielony na sześć grup. To wymóg sanitarny. – Pod ministerstwem rolnictwa nie będziemy się zatrzymywać, bo nie będziemy tej instytucji dodawać jakiejkolwiek rangi. Nie zasłużyli na to. Pójdziemy do premiera Morawieckiego, bo zapowiadał, że chce się spotkać z opozycją. No to prawdziwa opozycja właśnie idzie do niego – mówił Michał Kołodziejczak z Agro Unii.

 

Na proteście wybrzmiała "Rota", a tłum odmówił gremialnie modlitwę „Ojcze Nasz”.

 

- Gdzie sprzedamy zboże jak nie będzie hodowli zwierząt. 80 proc. zboża trafia na pasze. Co wtedy zrobimy? – pytał przemawiający do rolników Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. – Czy to się komuś podoba czy nie, Polacy będą jeść mięso. Są z nami hodowcy trzody chlewnej. Kiedyś mieliśmy 24 mln świń, a teraz może 7-8 mln sztuk. Komuś się wymyśliło, że Polacy maja nie jeść mięsa. Tak nie będzie. Miłośników roślin zapraszamy na wieś. Tam jeszcze trochę trawy zostało po krowach – mówił Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

 

Protest jest relacjonowany na bieżąco w mediach społecznościowych. Poniżej prezentujemy wybrane materiały tam publikowane:

 

Może zainteresuje Cię również:

Robert Winnicki: Obsesja antyrolnicza, jaką ma Jar

- Pan Grzegorz Puda, na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, od

Zakaz uboju rytualnego na miękko. To może być pods

- Do mojego biura poselskiego dzwonią zaniepokojeni rolnicy

Uśpiona „piątka dla zwierząt”. Może wrócić w każde

Poseł Marek Suski był dzisiaj gościem redakcji Radia Plus. J